Borsa Haberleri

Şişecam, Tahvil İhracını 1,5 Milyar Dolara Yükseltti

May 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Şişecam, Tahvil İhracını 1,5 Milyar Dolara Yükseltti

Şişecam (SISE), geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği ve cumhuriyet tarihinin en yüksek şirket tahvili olan ihracını 1,5 milyar dolara çıkardı.

Şirket geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği 1,1 milyar dolarlık eurobond ihracına gelen toplamda 3,5 milyar dolarla cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracına imza atmıştı. Türkiye dışı kurumsal yatırımcıdan gelen yüksek talep sonrası tahvil ihracını 1,5 milyar dolara çıkaran Şişecam’ın Eurobond’una uluslararası kuruluşlardan 5 milyar dolara yakın talep geldi.

Şirket, tahvil ihracını İngiltere’deki iştiraki Sisecam UK PLC üzerinden gerçekleştirdi. Şişecam, toplamda 5 yıl vadeli 675 milyon dolarlık, 8 yıl vadeli 825 milyon dolarlık tahvil ihracı gerçekleştirmiş oldu.

Şişecam’ın Citigroup Global Markets Limited, HSBC Bank plc, J.P. Morgan Securities plc ve Merrill Lynch International’ın yetkilendirdiği iki ihraçta kupon faizleri aynı seviyede olup, tahvil getirilerinin ağırlıklı ortalamaları sırasıyla 8,056% ve 8,455% seviyesinde gerçekleşti.

İhraçlara dünyanın tüm ülkelerinden yoğun talep gelirken, ihraçların 37%’si İngiltere, 36%’sı ABD, 15%’i Avrupa, 12%’si ise Hong Kong başta olmak üzere Asya ve Orta Doğu menşeli fon ve finans kuruluşları tarafından satın alındı.

Şişecam, Tahvil İhracını 1,5 Milyar Dolara Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT