BIST Şirket Haberleri

Şişecam (SISE), 2. Çeyrekte 8,06 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Ağustos 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Şişecam (SISE), 2. Çeyrekte 8,06 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Şişecam (SISE) 2023 yılının ikinci çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. 

Şirketin yılın ikinci çeyreğinde net dönem kârı yıllık bazda 10% azalışla 8,06 milyar TL seviyesine düştü. Geçen yılın aynı döneminde şirketin net dönem kârı 8,95 milyar TL olarak açıklanmıştı.

Şişecam’ın 2023 yılı ikinci çeyrekte toplam hasılatı geçen yılın aynı dönemine göre 45% oranında artarak 58,43 milyar TL’ye yükseldi. 

Şişecam (SISE), 2. Çeyrekte 8,06 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Net Satışlar: Beklentilere Uygun 🎯

Şişecam’ın bu çeyrek konsolide net satışları, piyasa beklentisi olan 29,86 milyar TL’ye oldukça yakın, 30,07 milyar TL olarak gerçekleşti. Şirketin bir önceki çeyrekteki net satışları 28,36 milyar TL idi.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu çeyrekte 23,26 milyar TL’den 30,07 milyar TL’ye yükselen satışlar 29%’luk bir artışı temsil ediyor.

Segment Performansı: Kimyasallar ve Mimarlık Öne Çıkıyor 🏭

Şişecam’da kimyasallar ve mimarlık camlar segmentleri, ikinci çeyrekte de toplam gelire en fazla katkı sağlayan segmentler oldu.

Şişecam (SISE), 2. Çeyrekte 8,06 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

FAVÖK: Beklentilerin Altında 📉

Şirketin bu dönemki FAVÖK’ü, 5,58 milyar TL’lik piyasa beklentisinin biraz altında, 5,24 milyar TL olarak kaydedildi. FAVÖK, 2023’ün ilk çeyreğinde 5,71 milyar TL idi.

Cari Dönem Vergisi Kârlılığı Baskıladı 📌

Cari dönemde vergi giderlerinde ciddi bir artış yaşandı. Özellikle 2Ç23 döneminde ertelenmiş vergi gideri 1,02 milyar TL’ye, toplam net vergi gideri ise 1,03 milyar TL’ye ulaştı.

Geçen Yıl Karşılaştırması: Büyük Bir Fark Var 🔄

Şirket, bir önceki yılın aynı döneminde toplam net vergi giderini 197 milyon TL olarak bildirmişti.

Yıllık Bazda %425’lik Artış! 

Net vergi giderinde yıllık bazda 425% gibi büyük bir artış yaşandı. Bu artış, net kâr üzerinde olumsuz bir baskı oluşturarak şirketin kârlılık performansını etkiledi.

Şişecam (SISE), 2. Çeyrekte 8,06 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

İhracat Başarısı 💹

Şişecam, 2023 yılının ilk yarısında toplam 560 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu rakam, şirketin uluslararası pazardaki gücünü ve ihracata verdiği önemi gösteriyor.

Üretim Rakamları 🏭

Bu dönem içerisinde Şişecam, cam üretiminde 2,5 milyon tonluk bir üretim hacmine ulaştı. Bunun yanı sıra 2,3 milyon ton soda külü ve 1,8 milyon ton endüstriyel ham madde üretimi gerçekleştirdi.

Yatırım Atağı 📈

Şişecam, yılın ilk yarısında yatırımlarını artırdı. Bu 6 aylık dönemde şirketin toplam yatırım tutarı 7,1 milyar TL’ye (yaklaşık 357 milyon dolar) ulaştı. Bu da şirketin inovasyon ve büyümeye verdiği değeri gösteriyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti