BIST Şirket Haberleri

Şirketlerin 2023 İstihdam Planları Belli Oldu!

February 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Şirketlerin 2023 İstihdam Planları Belli Oldu!

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin 2023 istihdam planları belli oldu.

Ekonomist Dergisi tarafından yapılan araştırmaya göre borsaya kote olmuş şirketler bu yıl 18.419 personeli bünyesine katacak.

İşe alımlarda başı çeken şirketler ise Türk Hava Yolları, Alarko Holding ve QNB Finansbank oldu.

İşte büyüme stratejilerini hayata geçirmek için Borsa İstanbul şirketlerinin 2023 personel alım duyuruları.

🛩️ Türk Hava Yolları

6 yeni hatta bağlı olarak artan iş hacmi nedeniyle 10.000 kişiyi bünyesine katacak. Alımlar sadece kabin ve kokpit için değil, iştiraklerdeki ihtiyaçları içinde yapılacak.

🏢 Alarko Holding

Jeotermal destekli seracılık, açık alan tarımı, organomineral gübrecilik, gıda işleme ve satış ile tarımsal Ar-Ge teknoloji alanların için 650 milyon dolarlık yatırım kararı aldı. Şirket bu kapsamda 2030 yılına kadar 4.000 kişiyi istihdam edecek.

💰︎ QNB Finansbank

Organizasyonel verimliliği artırmak amaçlı yapılan değişiklikler, büyüme veya turnover sonrası gerçekleşen terfi ve görev değişikliklerine bağlı olarak açılan pozisyonlar için ağırlıklı olarak 2.000 yeni mezunu kadrosuna dahil edecek. Analitik ve dijital ekipler başta olmak üzere tüm rollerde işe alım yapacak.

🛏 Yataş

Büyüme stratejisini hayata geçirmek için 740 kişiyi istihdam sağlayacak. Şirket başta fabrika ve mağazalar olmak üzere genel merkez pozisyonlarına işe alım yapacak.

📃 AgeSA

Yeni teknolojik yatırımların hayata geçmesi ve veri analitiğini daha fazla kullanacak şekilde yeni ticari projeler için oluşan rollere 523 kişiyi istihdam edecek.

🔋 Astor Enerji

Artan üretim ve yükselen satış grafiği doğrultusunda 500 kişiyi bünyesine katmayı hedefliyor. Öncelikli olarak vasıflı – vasıfsız işçi, mühendis, uzman, yönetici pozisyonlarına alımları gerçekleştirmeyi planlıyor.

🪡 Sun Tekstil

Kapasite artışı ve yeni açılan pozisyonlar için 500 kişiyi işe alacak. Müşteri temsilcisi, kumaş tedarik uzmanı, İSG uzmanı, iş analisti, üretim yöneticisi, üretim mühendisi, bilgi işlem uzmanı, kumaş satın alma uzmanı, tasarımcı, üretim operatörü, depo personeli pozisyonlarına alımlarını gerçekleştirecek.

🧵 Sasa Polyester

Yatırımı devam eden PTA tesisi ve mevcut işletmelerdeki kapasite artışına paralel olarak 300 kişiyi bünyesine katacak. Ağırlıklı olarak üretim departmanlarındaki ihtiyaca yönelik işe alımlarını gerçekleştirecek.

🔭 Kontrolmatik

Şirket, önündeki projelerde ortaya çıkacak olan personel ihtiyacı ve yeni kurulan Ar-Ge merkezi için 200 kişiyi işe almayı planlıyor. Proje direktörü, IoT haberleşme, siber güvenlik, kontrol sistemleri ve yazılım departmanlarının yanı sıra mavi yaka çalışan ve yönetici pozisyonlarını alımlarını gerçekleştirecek.

Orge Elektrik

Yeni girilen ve hızla büyüyen solar enerji bölümündeki büyüme ve devam eden elektrik taahhüt projeleri ile olası yeni projelerde ortaya çıkabilecek personel ihtiyacı nedeniyle 80 kişiyi bünyesine katacak. Enerji mühendisi, elektrik mühendisi, elektrik teknikeri, elektrik teknik ressam, elektrik ustası, kalfa ve yardımcı personeli alımları olacak.

💻︎ Hitit Bilgisayar

Mevcut proje yönetiminin sürdürülebilirliğini sağlamak ve gelecek projelere katkı sağlayabilecek ekipleri şimdiden yetiştirmek için 76 kişiyi işe alacak. Yazılım mühendisi ve iş analisti kadrolarına yoğunlukla alım yapılacak.

Şirketlerin 2023 İstihdam Planları Belli Oldu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomist Dergisi