Borsa Haberleri

Şimşek: Dezenflasyon Süreci Başladı

Şimşek: Dezenflasyon Süreci Başladı
Google News Icon Takip Et

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre haziran ayında enflasyon aylık bazda 1,64% olarak gerçekleşirken, yıllık bazda ise 71,60%’a geriledi. 2024’ün 6 aylık enflasyon oranı ise 24,73% olarak kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, açıklanan enflasyon verisinin ardından X hesabından paylaşımda bulundu. Şimşek, dezenflasyon sürecinin başladığını aktararak, mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğiliminin, yıl sonu hedefleri ile uyumlu olduğunu ifade etti.

Şimşek sözlerine şöyle devam etti:

“Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz. Fiyat istikrarına ulaşana kadar programımızı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacağız”

Yılmaz: Enflasyon Oranı Piyasa Beklentilerinin Altında Kaldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz da sosyal medya hesabından enflasyon rakamları hakkında değerlendirmede bulunan bir diğer isim oldu. Yılmaz, enflasyonda düşüş döneminin başladığını belirterek, enflasyon oranının piyasa beklentilerinin altında kaldığına dikkat çekti.

Yılmaz “Aylık enflasyonun artış hızının yavaşlamasıyla birlikte yıllık enflasyon bir önceki aya kıyasla 3,8 puan azalarak yüzde 71,60 düzeyine gerilemiştir. Enflasyonun ana eğilimini yansıtan çekirdek enflasyon göstergelerindeki gerileme de fiyatlardaki artış eğiliminin zayıfladığını göstermektedir.” dedi.

Yılmaz, enflasyonda düşüşle birlikte ekonomide öngörülebilirlik sağlanacağını ve gelir dağılımının da olumlu yönde gelişeceğine vurgu yaptı.

Mayısta Zirve Yaptı

Ekonomistlerin beklentisi haziran ayında TÜFE’nin 2,28% oranında artması, yıllık bazda ise 72,68% seviyesine gerilemesi yönündeydi. Enflasyon mayıs ayında yıllık bazda 75,45%’e çıkarak zirveye ulaşmıştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: X, X1