Ekonomi ve Finans Haberleri

Silicon Valley Bankası Sonunda Satıldı!

March 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Silicon Valley Bankası Sonunda Satıldı!

Ve Nihayet Resmileşti! ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC)’ndan yapılan açıklamaya göre First Citizens BancShares, SIVB’nin tüm mevduat ve kredilerini kapsayan yaklaşık 500 milyon dolarlık bir satın alma ve taahhüt anlaşması yaptı. 

Anlaşma, yaklaşık 72 milyar dolarlık SIVB varlığının 16,5 milyar dolar indirimle satın alınmasını içeriyor. FDIC, First Citizens BancShares’ten potansiyel değeri 500 milyon dolara yakın hisse aldı.

SIVB’ye Ne Olmuştu? Son haftalarda ortaya çıkan “bankacılık krizinin” fitilini ateşleyen  Silicon Valley Bank, dışarıdan sermaye bulma planını devre dışı bırakmasının ardından 48 saat içinde iflas etmiş ve son 10 yıl içinde iflas eden en büyük ABD bankası olmuştu. Yükselen faiz oranlarının etkisiyle menkul kıymet satışlarında büyük bir kayıp yaşayan banka, yatırımcıların ve hane halkının güvenini sarsarak bankadaki paralarını hızla çekmelerine neden olmuştu.

First Citizens Kimdir? First Citizens, FED verilerine göre varlık büyüklüğü açısından 2022 sonu itibarıyla ABD’nin en büyük 30. bankası konumundadır. Batan bankaları satın alma konusunda deneyimli bir kurum olan First Citizens, 2009’dan bu yana FDIC destekli 20’den fazla bankayı satın almıştır.

Silicon Valley Bankası Sonunda Satıldı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg