Borsa Haberleri

Sıkılaşıyoruz!

September 23, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Sıkılaşıyoruz!

Borsa ve Beklentiler


Sıkılaşıyoruz:
FED’in ardından dün; İngiltere, Norveç, İsviçre, Tayvan, Güney Afrika, Endonezya ve Filipinler’in merkez bankaları da politika faizinde artırıma gitti. Hafta kapanışına doğru merkez bankalarından gelen agresif sıkılaşma adımları (faiz artışları) tahvil getirilerinin yükselmesine ve hisse senedi gibi riskli varlıkların baskı görmesine neden oldu. 

Faiz artışları, faizsiz getirisi olan altın üzerinde baskı oluştururken, resesyon ihtimalleri de tüketim endişeleri sebebiyle petrol fiyatlarının dördüncü haftayı düşüşle kapatmaya hazırlanmasına sebep oluyor.

Resesyon Kapıda Mı? FED, çarşamba günü gösterge faiz oranlarını 75 baz puan 3%-3,25% aralığına yükseltti. Bu, 2008 başından bu yana en yüksek seviyeydi. 

Evercore’dan Julian Emanuel, “Hisse senetlerinin FOMC’ye tepkisi, artan durgunluk olasılığının daha fazla indirim gerektirdiğini yansıtıyor” dedi. FED’in Ekonomik Öngörülerinin Özeti ise işsizlik oranının mevcut 3,7%′den gelecek yıl 4,4%′e yükselmesinin tahmin edildiğini gösterdi. Emanuel, “İşsizlikte böyle bir artış, kısa sürede bir resesyona yol açma konusunda neredeyse kusursuz bir sicile sahip” dedi.

Hedef Düşürdü! FED’in enflasyon mücadelesinde bir resesyon riski taşıyabileceği sinyali, Evercore ISI’nin perşembe günü piyasa tahminini düşürmesine neden oldu. Şirket, yıl sonu S&P 500 hedefini 4.200′den 3.975′e düşürdü.

Borsaların Döngüselliğini Hatırlatma Vakti! Bazı fırsatları yakalamak için erken hamle yapmak kritiktir. Borsada ise böyle fırsatlar hep vardır. Borsalar döngüseldir ve yükselişe geçecek hisseleri önceden tahmin etmek yatırımcılar için eşsiz değerdedir. Üstelik bunun için yardım alınabilecek analistler de var.

Senin için hazırladığımız “En Çok Yükseliş Potansiyeli Olanlar” listesini inceleyerek JPMorgan, Morgan Stanley gibi dünyanın en büyük yatırım bankaları, aracı kurumları ve portföy yönetim şirketlerinde çalışan analistlerinin 12 aylık ortalama hedef fiyatlarına henüz en uzak kalan hisselere göz atabilirsin.

Sıkılaşıyoruz!

Nötr: Haftanın son gününde merkez bankalarının sıkılaştırma hamleleriyle birlikte yatırımcı duygusu  “KORKU” bölgesinde seyrini sürdürüyor. 

Sıkılaşıyoruz!
  • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
  • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Hisseler

Ford Motors (F): Ford, şirketin üçüncü çeyrek için yaklaşık 1 milyar dolarlık beklenmedik tedarikçi maliyeti bildirdiğini açıklamasından günler sonra, küresel tedarik zincirini yeniden yapılandırmayı planlıyor. Kaynak

  • Otomobil üreticisi yaptığı açıklamada, tedarik zincirinin yeniden yapılandırılmasının “bileşenlerin verimli ve güvenilir bir şekilde tedarik edilmesini, temel teknolojilerin ve yeteneklerin dahili olarak geliştirilmesini ve birinci sınıf maliyet ve kalite uygulamasını desteklemeyi” hedeflediğini söyledi.

FedEx (FDX): FedEx; ekspres, kara ve eve teslimat oranlarının ortalama 6,9% artacağını söyledi. Şirket, 2023 mali yılı için toplam maliyet tasarrufunun 2,2 milyar ile 2,27 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. Kaynak

Exxon Mobil (XOM): Goldman Sachs geçtiğimiz gün Exxon Mobil’de 112 dolarlık fiyat hedefiyle şirketin ”AL” notunu yinelendi. Kaynak

  • Analist Neil Mehta, Goldman’ın Exxon’un Guyana ve Permian Havzası projelerinin sermaye getirilerini iyileştiren benzersiz bir iş dönüşümü sunduğuna inanmaya devam ettiğini söyledi. Ayrıca analist, Exxon’un enerji geçişi ve düşük karbon emisyonu projelerinde giderek artan önemli rolüne dikkat çekti.

Alibaba (BABA): Çinli e-ticaret devi tarihsel bir yavaşlamanın ardından büyümeyi yeniden canlandırmaya çalışırken bulut bilişim müşterilerini desteklemek için önümüzdeki üç mali yılda 1 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Alibaba, yatırımın “finansman, indirimler ve pazara giriş girişimleri gibi finansal ve finansal olmayan teşviklerden” oluştuğunu söyledi. Kaynak

Tesla (TSLA): Tesla, ABD’de 1 milyondan fazla aracı, engelleri düzgün bir şekilde algılayamayan hatalı bir cam otomatiği sistemi nedeniyle geri çağırıyor. Geri çağırma belgesine göre “Bir pencere kapanırken önünde bir engel tespit ederse bu durum, yolcunun sıkışarak yaralanma riskini artırabilir.Kaynak

  • Geri çağırma 2017 ile 2022 yılları arasında üretilen bazı Model 3’leri, 2020 ile 2021 yılları arasında üretilen Model Y’leri ve 2021 ile 2022 yılları arasında üretilen bazı Model S ve Model X Tesla’ları kapsıyor. Geri çağırmaya dahil olan araçların sahiplerinin 15 Kasım’dan itibaren bilgilendirilmesi bekleniyor.

Sıkılaşıyoruz!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı