Borsa Yorumları

Siber Güvenlik Hisselerine Yatırım Yapmak: CRWD, ZS, PANW

December 28, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Siber Güvenlik Hisselerine Yatırım Yapmak: CRWD, ZS, PANW

Gittikçe daha sık gerçekleşen ve daha karmaşık hale gelen siber saldırılar, her ay şirketlerin milyonlarca dolarına mal oluyor. Buna karşılık işletmelerin siber güvenlik için daha çok para harcadığına değinen Bank of America’nın öngörüsüne göre bu durum, az sayıda teknoloji şirketinin faaliyet gösterdiği sektör için yeni fırsatlar anlamına geliyor.

Yatırım bankasının analistleri 8 Aralık tarihli bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Sağlık, finansal hizmetler ve sanayi gibi sektörlerde siber güvenlik bütçelerinin arttırılacağını tahmin ediyoruz ve birçok kuruluşun, sistemlerinde herhangi bir açık ve tespit edilmemiş herhangi bir tehdit kalmadığından emin olmak için birden fazla tedarikçiye başvurmaya başladığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı. Toplu işten çıkarmaların yaşandığı, iflasların arttığı ve mali koşulların sıkılaştığı böyle bir dönemde bile talebin artmaya devam ettiği görülüyor.

Bu yeni trend akıllara şu soruyu getiriyor: Siber güvenlik şirketleri resesyon döneminde gelirlerini korumayı başarabilir mi? Etkin bir şekilde yönetilen TrueShares Technology, AI & Deep Learning ETF borsa yatırım fonunu ihraç eden TrueMark Investments CEO’su Michael Loukas, “Bu işletmelerin resesyona karşı tam bağışıklığa sahip olmasa da resesyona karşı güçlü olduklarını söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu. 

Portföyünde CrowdStrike (CRWD) ve Zscaler (ZS) gibi siber güvenlik hisselerine yer veren Loukas, işletmeler bulut platformuna geçiş yaptıkça ve siber tehditler evrim geçirmeye devam ettikçe şirketlerin ekonomik koşullara bakmaksızın korunma harcamalarına öncelik vermeye devam edeceklerini belirtti. “Esen destekleyici rüzgarları dikkate aldığımızda, önemli siber güvenlik şirketleri olası bir ekonomik durgunluktan en son etkilenen ve toparlanmaya en çabuk başlayan isimler olacak.” dedi.

Dilersen, bu sektörde yatırım fırsatları vadeden şirketlere yakından bakalım.
Listedeki hisseleri belirlerken şu kriterleri dikkate aldık:

  • Indxx siber güvenlik endeksine dâhil olmaları
  • En az 10 analist tarafından takip ediliyor olmaları
  • Takip eden 10 analistin en az yedisinin “AL” notu ile tavsiye ediyor olması
  • Analistler tarafından 2023 satış rakamlarında yükseliş olacağının öngörülmesi 

Silikon Vadisi merkezli Zscaler (ZS) ve Palo Alto Networks (PANW) hisselerinin gelecek yıl sırasıyla 62% ve 45% yükseleceği tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra Mizuho analistleri, Teksas merkezli siber güvenlik şirketi CrowdStrike (CRWD)’ın “rakipsiz” şekilde pazar lideri olduğunu belirtiyor. Şirket hisselerinin 61% artışla 175 dolara yükseleceği tahmin ediliyor. 

Mizuho analistleri, “CRWD bulut platformunun son derece kendine özgü olduğuna ve pazara açılma gücünün sektörde rakipsiz olduğuna inanıyoruz. Şirketin büyük başarı hamleleri gerçekleştirerek geleneksel uç nokta güvenlik pazarının ötesine geçebileceğine ve serbest nakit akışı marjlarının yaklaşık 30% seviyesinde seyredeceğine güvenimiz tam.” ifadelerini kullandı.

Siber Güvenlik Hisselerine Yatırım Yapmak: CRWD, ZS, PANW

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC