Borsa Haberleri

Shell’in Kârı, 2. Çeyrekte Beklentilerin Altında Kaldı

July 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Shell’in Kârı, 2. Çeyrekte Beklentilerin Altında Kaldı

İngiliz petrol devi Shell (SHEL), fosil yakıt fiyatlarındaki ve rafinaj kârlarındaki düşüşe paralel olarak, ikinci çeyrek kârında yıllık bazda düşüş gördü.

Shell, haziran sonuna kadar olan üç aylık dönem için 5,1 milyar dolar düzeltilmiş kâr açıkladı ve 6 milyar dolarlık analist beklentilerini karşılayamadı.

Şirket geçen yılın aynı döneminde 11,5 milyar dolar, 2023’ün ilk üç ayındaki dönemde ise 9,6 milyar dolar düzeltilmiş kâr açıklamıştı.

Bilançodaki en büyük kayıp, Shell’in dev entegre gaz segmentinde görüldü ve yılın ilk çeyreğinde 4,9 milyar dolar olan kâr neredeyse yarı yarıya gerileyerek 2,5 milyar dolara düştü. 

Şirket açıklamasında “Mevsimsellik ve daha az optimizasyon fırsatı” nedeniyle daha düşük fiyatlar ve daha zayıf ticari kârların, güçlü bir ilk çeyreğin ardından performansı zayıflattığı belirtildi.

Öte yandan Shell, haziran ayındaki açıklamalarına paralel, üç aylık temettüsünü 15% artırarak hisse başına 0,33 dolara yükseltti. Ayrıca önümüzdeki üç ay içinde tamamlamayı beklediği 3 milyar dolarlık hisse geri alım programını da yineledi.

Shell, dev enerji şirketleri arasında bilanço açıklayan ilk şirket oldu. Yarın ExxonMobil (XOM) ve haftaya da BP (BP) ikinci çeyreğe yönelik finansal rakamlarını duyuracak. 

Shell’in Kârı, 2. Çeyrekte Beklentilerin Altında Kaldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times, CNBC