Borsa Haberleri

Shell, Temettüsünü 15% Artırdı

June 14, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Shell, Temettüsünü 15% Artırdı

İngiliz petrol devi Shell (SHEL) şirketin operasyonlarını basitleştirme ve yatırımcı güvenini artırma stratejisinin bir parçası olarak, hissedar getirilerini artırma ve petrol üretimini sabit tutma planlarını açıkladı.

Şirketin söz konusu planlarından en dikkat çekeni de temettü gelişmesi oldu. Shell, ikinci çeyrekte hisse başına temettüsünü 15% artıracağını ve yılın ikinci yarısında en az 5 milyar dolar değerinde hisse geri alımı yapacağını açıkladı. 

Yıl başında göreve gelen CEO Wael Sawan, “İşe yarayan, yani güçlü taraflarımıza, en yüksek getiriyi sağlayacak modellere yatırım yapacağız.” dedi.

Öte yandan şirket, petrol segmentinden daha çok nakit elde etmek amacıyla petrol üretimini yıl sonuna kadar mevcut düzeylerde tutacağını belirtti. Ayrıca 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşmak için iklim hedefleri doğrultusunda “anlamlı” adımlar atacağını da ekledi. 

Shell, Temettüsünü 15% Artırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC