Borsa Haberleri

Shell, Nijerya’ya Veda Ediyor

January 16, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Shell, Nijerya’ya Veda Ediyor

Shell (SHEL), Nijerya’daki iştirakini çoğunluğu yerel beş şirketten oluşan bir konsorsiyuma 2,4 milyar dolara satmayı kabul etti. Şirket böylece, Nijerya kara petrol ve doğalgazındaki yaklaşık bir asırlık faaliyetlerini sonlandırdı.

1930’lardan itibaren Nijerya’nın petrol ve gaz işine öncülük eden İngiliz petrol devi, 2021’den bu yana ülkedeki petrol ve gaz işletmesini satmaya çalışıyordu.

Şirket, Nijerya’nın daha kazançlı ve daha az sorunlu açık deniz sektöründe aktif olmaya devam edecek.

Shell’in ülkeden çıkışı, daha yeni ve daha kârlı operasyonlara odaklanan batılı enerji şirketlerinin Nijerya’dan geniş çaplı bir geri çıkışının parçası. Exxon Mobil (XOM), İtalyan Eni ve Norveçli Equinor (EQNR) son yıllarda ülkedeki varlıklarını satmak için anlaşmalar yaptı.

İngiliz devi yaptığı açıklamada The Shell Petroleum Development Company of Nigeria Limited’i (SPDC) 1,3 milyar dolar karşılığında satacağını, alıcıların ise anlaşma tamamlandığında önceki alacaklarla ilgili olarak 1,1 milyar dolara kadar ek bir ödeme yapacağını belirtti.

Shell, Nijerya’ya Veda Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters