Borsa Haberleri

Shell, Almanya’daki Petrol Rafinerisini Kapatacak

January 26, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Shell, Almanya’daki Petrol Rafinerisini Kapatacak

Shell (SHEL), Almanya’daki petrol rafinerisini 2025 yılına kadar kapatacağını ve karbon emisyonlarını azaltma çabasının bir parçası olarak tesisi kimyasal madde üretimine dönüştüreceğini söyledi.

Şirket, tesisin hidrokraker ünitesini, mevcut Avrupa Birliği talebinin yaklaşık 9%’una ve Almanya’nın baz yağ talebinin 40%’ına denk gelen, yılda yaklaşık 300 bin metrik ton kapasiteli Grup III baz yağlar için bir üretim ünitesine dönüştüreceğini belirtti.

Bu hamlenin, Shell’in operasyonel karbon emisyonlarını, yılda yaklaşık 620 bin ton azaltması bekleniyor.

Müşteriler tarafından yakılan yakıtlardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar net sıfıra indirmeyi hedefleyen Shell, Singapur’daki rafineri ve petrokimya tesisini de satmayı planlıyor.

Shell, Almanya’daki Petrol Rafinerisini Kapatacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters