Borsa Haberleri

Shell, 3,5 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı Açıkladı

February 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Shell, 3,5 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı Açıkladı

İngiliz petrol devi Shell (SHEL), 2023 gelir beklentilerini aşan rakamlarının yanı sıra, bu yıl için 3,5 milyar dolarlık bir hisse geri alım programı açıkladı. Şirket ayrıca, hisse başına dağıttığı temettüsünü 4% artırarak 0,688 dolara yükselttiğini açıkladı. 

Şirket, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde bir önceki çeyrek döneme göre 16% artışla 7,3 milyar dolar gelir açıkladı. Shell’in 2022 yılındaki 39,9 milyar dolarlık rekorunun ardından 2023 gelirleri ise 28,25 milyar dolar oldu ve analistlerin 27,5 milyar dolarlık beklentisini aştı. 

Shell’in tahminleri aşan gelir açıkladığı bilançosunda dikkat çeken bir nokta da 3,5 milyar dolarlık hisse geri alım programı oldu. Şirket, geri alımları 2024’ün birinci çeyrek bilanço açıklamasına kadar tamamlamayı hedefliyor. 

Bu ayın başlarında Shell, yılın son üç ayı için 4,5 milyar dolara varan değer düşüklüğü giderlerini açıklamıştı. Şirket 8 Ocak’ta yaptığı açıklamada, gayri nakdi değer düşüklüğü ücretinin temel olarak makro ve dış gelişmelerin yanı sıra, satmayı planladığı Singapur rafineri ve kimyasal merkezi de dahil olmak üzere portföy seçimlerinden kaynaklandığını söyledi.

Shell’in enerji sektörü için start verdiği bilançolar kapsamında ABD’li petrol devleri ExxonMobil (XOM) ve Chevron (CVX) cuma günü, Avrupalı rakipleri BP (BP) ve TotalEnergies (TTE) de önümüzdeki hafta sonuçlarını açıklayacak. 

Shell, 3,5 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Shell