Borsa Yorumları

Seyahat Hisseleri Yaza Hızlı Başladı

June 21, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Seyahat Hisseleri Yaza Hızlı Başladı

ABD tüketicilerinin seyahat harcamaları düşüşte gibi görünse de bu bir illüzyon olabilir çünkü bazı seyahat hisselerinin performansı aksini ima ediyor.

Esasen seyahat sektörüne yönelik temel göstergelerin çoğu iç talebi yansıtıyor ve denizaşırı ülkelerde tatil yapan tüketicilerin süregelen talebini maskeliyor. 

Ama verilerin ilk bakışta bir yumuşamaya işaret ettiği kesin. ABD seyahat birliği, ABD enflasyon verilerine göre havayolu ücretlerinin mayıs ayında üst üste ikinci kez düştüğünü ve otel talebinin de iki aydır gerilediğini açıkladı. 

STR verilerine göre de otel doluluk oranları ve oda başına yıllık gelir de son iki haftadır düşüş gösteriyor.

🏖️ Ancak Amerikalılar tatil tercihlerini ve harcamalarını yurtiçinden yurtdışına kaydırdıkça, yatırımcılar da aynı şeyi seyahat hisseleri için yapmayı düşünebilir.

Truist analisti Patrick Scholes “Bu zayıflığın resesyonla ilgili olduğunu düşünmüyoruz aksine Amerikalıların yurt içinde tatil yaptıkları üç yazın ardından bu yaz yurt dışına yöneldiklerini gözlemliyoruz.” diyor. 

Veriler de bu savı doğrular nitelikte. STR Londra’daki otel oda fiyatlarının mayıs ayında 20%’ye yakın bir artış gösterdiğini, Amsterdam fiyatlarının ise nisan ayında rekor seviyelere ulaştığını belirtiyor. 

Peki, hangi hisseler? Bu alanda öne çıkan şirketleri, yukarıdaki verilerin sunduğu görünüme paralel olarak sektör bazında incelemekte fayda olduğunu düşünüyoruz. 

🏨 Önce oteller: Truist analistlerinin şu anki favorisi Hyatt Hotels (H). Hyatt’ın kazancının yaklaşık 30%’unun Karayip merkezli Apple Leisure Group segmentinden geldiğine dikkat çeken analistler, şirketin Avrupa’daki eğlence talebinin gücünden de faydalanacağını düşünüyor.

Yılbaşından bu yana 25% yükselen Hyatt hissesi için Wall Street daha da artış bekliyor. Hisseyi izleyen analistlerin büyük bir çoğunluğu hisse için 128,35 dolar 12 aylık ortalama hedef fiyat belirlemiş. 

🚢 Sıra gemilerde: Kruvaziyer hisseleri 2023’te seyahat endüstrisinin yükselişine öncülük etti ve bunun nedeni de kısmen sektörün pandemi sonrası toparlanmasının diğerlerinin gerisinde kalmasıydı. 

2023’te Royal Caribbean (RCL) 93%, Carnival Corp (CCL) 97% ve Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) 56% yükseldi. Kruvaziyer operatörleri doğaları gereği uluslararası odaklı bu yüzden iyi bir yıl geçirmeleri de şaşırtıcı değil.

Yatırımcılar ralliyi kaçırdıklarını düşünüyor olabilir ancak Melius Research analisti Conor Cunningham “daha da yükselmek için hala alan var.” diyor:

Royal Caribbean kruvaziyer sektöründeki finansal toparlanmanın poster çocuğu oldu ve gelirlerinde bir büyüme için iyi konumlanmış görünüyor.” 

RCL 2023’te neredeyse iki katına çıkmış olsa da hala Ocak 2020’deki pandemi öncesi en yüksek seviyesinin yaklaşık 30% altında seyrediyor ve bu da ileride daha da yükselebileceğini gösteriyor. 

Ama Wall Street o kadar da emin değil: Analistlerin ortalama fiyat hedefi 92,77 dolar ve bu da 3%’lük bir düşüş demek. Yine de hisseyi izleyen analistlerin 63%’ü hisseye “AL” ve 37%’si “TUT” notu vermiş.

✈️ Uçuşa hazır mıyız? Havayolu hisseleri şu an yurt içi verilere meydan okuyor desek yalan olmaz.

Mayıs ayı TÜFE verilerine göre uçak biletleri nisan ayındaki 2,6%’lık düşüşün ardından mayısta 3% geriledi. Yıllık bazda uçak bileti fiyatları 13,4% düşerek Mart 2021’den bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Düşen uçak biletleri talebin yumuşadığına işaret ediyor ama düşüş bu rakamların işaret ettiği kadar da kötü değil.

Öte yandan uluslararası görünüm, havayolu hisselerinin son dönemdeki yükselişini de açıklayabilir. Delta Air Lines (DAL), geçtiğimiz haftalarda 15 günlük rekor bir ralli yaşadı. United Airlines (UAL) ve American Airlines (AAL) da aynı dönemde sekiz günlük artış eğilimindeydi. 

Bu üç havayolu şirketinin uluslararası seyahatlere en çok maruz kalan şirketler olması tesadüf değil. Melius Research verilerine göre United’ın 2019 gelirlerinin yaklaşık 40%’ı, Delta’nın 30%’u ve American’ın 25%’i denizaşırı seyahatlerden elde edildi.

JPMorgan analisti Jamie Baker son dönemde havayolu hisselerindeki bu üstün performansı düşük yakıt maliyetlerine bağlasa da bankanın “gelişen uluslararası pazara maruz kalan” hava yollarını tercih etmeye devam ettiğini söyledi. 

JPMorgan, American, Delta ve United’a “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veriyor. 

Seyahat Hisseleri Yaza Hızlı Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s