Bültenler

“Serbest Mobil Uygulama Piyasası” Kanunu: Teknoloji Şirketleri Nasıl Etkilenecek?

August 17, 2021 • 3 dakika okuma süresi
“Serbest Mobil Uygulama Piyasası” Kanunu: Teknoloji Şirketleri Nasıl Etkilenecek?

Apple Inc. (AAPL) ve Alphabet Inc.’in (GOOGL) büyüyen mobil işletim sistemi hakimiyetlerini dizginlemek ve pazar güçlerini frenlemek için bir kanun tasarısı yayınlandı.

ABD’li Senatörler Richard Blumenthal (D-CT), Marsha Blackburn (R-TN) ve Amy Klobuchar (D-MN), rekabeti ve tüketicileri daha iyi koruyabilmek amacıyla adil, açık ve uygulanabilir kurallar koyacak Serbest Mobil Uygulama Piyasası Kanunu’nu tanıttı. İki şirket, Google ve Apple, iki yaygın mobil işletim sisteminin sahibi konumunda. Dolayısıyla şirketler, uygulama pazarları üzerinde de büyük oranda etki sahibi. Şirketlerin pazarın koşullarını dilediklerince belirleyebiliyor olmaları rekabeti engellerken, tüketicinin seçim şansının da kısıtlanmasına yol açabiliyor. Senatörler, “Serbest Mobil Uygulama Piyasası Kanunu” ile pazarı kontrol altına almış devasa uygulama mağazalarına kısıtlamalar getirmeyi hedefliyor.

“Serbest Mobil Uygulama Piyasası” Kanunu: Teknoloji Şirketleri Nasıl Etkilenecek?
Kanun tasarısının yayınlanmasının ardından Bloomberg, Apple’ın kullanıcı güvenliği ve gizlilik endişelerini gerekçe göstererek tasarıyı protesto ettiğini bildirdi. Kanun tasarısı aynı zamanda, Apple’ın App Store’dan elde ettiği 22 milyar dolarlık yıllık yüksek marjlı geliri tehdit etmekte.

Spotify Technology SA (SPOT), Tile Inc. ve Match Group Inc. (MTCH) daha önce Apple ve Google’ın uygulama mağazalarının, özellikle mobil cihaz işlemlerindeki komisyonlarının, rekabetin önünde engel olduğunu iddia etmişti.

Epic Games de benzer iddialar öne sürmekle beraber, oyunlarında uygulama içi satın alımlarda kendi ödeme sistemine geçiş yapmak için arayışlara başladı.

Tasarı, kanun haline geldiği takdirde birçok farklı sonuç doğurabilir:

Örneğin, bir iPhone sahibi artık herhangi bir uygulama indirmek için App Store dışında başka uygulama mağazalarını da telefonuna yükleme imkanına sahip olabilir.

Amazon.com Inc. (AMZN), Netflix Inc. (NFLX) ve Spotify (SPOT) gibi uygulama üreticileri, Apple’ın komisyonlarından kaçarak, müşterilerilerini abonelikler için web sitelerine yönlendirebilir. Bloomberg’in de belirttiği gibi, Amazon’un hem bir uygulama mağazasına hem de Spotify’a sahip olması bu kanundan olumlu şekilde yararlanmasını sağlayabilir.

Microsoft Corp. (MSFT), Xbox oyun hizmetini bir bilgi işlem platformu yerine bir eğlence konsolu olarak yansıtarak kanunun hükümlerinden koruyabilir.

Kaynak: How Can Amazon, Microsoft, Netflix, Spotify Gain From New Big Tech Bill?