BIST Şirket Haberleri

Sektörel Gelişme: Türkiye’nin Çelik Talebinde Artış Bekleniyor

October 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Sektörel Gelişme: Türkiye’nin Çelik Talebinde Artış Bekleniyor

Dünya Çelik Birliği’nin (Worldsteel) son raporu, küresel çelik talebinin geçen yıl 3,3% daraldıktan sonra bu yıl tekrar büyüme eğilimine girdiğini belirtiyor. Bu yıl içinde talebin 1,9% artacağı tahmin edilirken 2024’te ise bu oranın 1,8%’e çıkması bekleniyor.

🇹🇷 Türkiye’de Rekor Artış

Türkiye’nin çelik talebi bu yıl içinde 19%’luk rekor bir artış göstermeye hazırlanıyor. Bu rekor artışta Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından gelen yeniden yapılanma sürecinin büyük etkisi var. Bu ivmenin 2024 yılında da devam etmesi öngörülüyor.

🇨🇳 Çin’de Talep Artıyor Ama…

Çin’in çelik talebinde altyapı yatırımları ve emlak sektörünün istikrara kavuşmasının olumlu etkisiyle 2%’lik bir artış öngörülüyor. Ancak 2024 yılına dair çelik talebi konusundaki beklentiler belirsizliğini sürdürüyor.

🇪🇺 Avrupa Çelik Talebinde Dalgalanmalar

Avrupa Birliği’nde yüksek enerji maliyetleri ve artan faiz oranlarının imalat sektörüne verdiği zarar göze çarpıyor. Bu yıl içerisinde 5,1%’lik bir daralma beklenirken 2024 yılında çelik talebinin 5,8% artacağı tahmin ediliyor.

🇺🇸 ABD’de Çelik Talebi Düşüşte

ABD’de yüksek faiz oranları, çelik kullanılan sektörlere baskı yapmaya devam ediyor. Bu yıl çelik talebinin 1,1% azalması beklenirken 2024’te 1,6%’lık bir artışın gerçekleşmesi öngörülüyor.

Sektörel Gelişme: Türkiye'nin Çelik Talebinde Artış Bekleniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberght