BIST Şirket Haberleri

Sektörel Gelişme: Otomobil Üretimi Temmuzda 73,7% arttı

Sektörel Gelişme: Otomobil Üretimi Temmuzda 73,7% arttı
Google News Icon Takip Et

Temmuz Ayında Üretimde 73,7%’lik Artış 🏭

Otomotiv Sanayi Derneği’nden yapılan açıklamaya göre 2023 yılının Temmuz ayında otomobil üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre 73,7% oranında artış gösterdi. 

Ocak-Temmuz Döneminde Üretim ve İhracat Rakamları 🧮

Bu yılın ilk yedi ayında toplam üretim 18% artış göstererek 870 bin 600 adet olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, otomobil üretimi 27% oranında artarak 550 bin 615 adet düzeyine ulaştı.

İhracat Rakamları da Olumlu 🌍

Otomotiv sektörünün ihracat rakamları da bu yıl olumlu bir tablo çiziyor.

Ocak-Temmuz döneminde, toplam otomotiv ihracatı adet bazında 11% oranında artış gösterdi ve 586 bin 795 adet düzeyine ulaştı. Aynı dönemde, otomobil ihracatı 26% oranında artarak 375 bin 670 adet olarak gerçekleşti.

Sonuç 🎯

2023 yılı Ocak-Temmuz dönemi, otomobil ve otomotiv sektörü için üretim ve ihracat rakamları açısından olumlu bir dönem oldu. Hem iç piyasada hem de dış piyasada yaşanan artışlar, sektörün sağlıklı bir büyüme içerisinde olduğunu gösteriyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: OSD