BIST Şirket Haberleri

Sektörel Gelişme: Beyaz Eşya Satışları Temmuzda 44% Arttı

Ağustos 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Sektörel Gelişme: Beyaz Eşya Satışları Temmuzda 44% Arttı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre, 2023 yılının ilk yedi ayında 6 ana üründe iç satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre 21% artış göstererek 5 milyon 909 bin 946 adede ulaştı. 

İç satışlara ay bazında bakıldığında da temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre 44% oranında artışla 885.848 adet satış gerçekleşti.

İhracatta Yaşanan Olumsuzluklar 🌐

Ancak her şey yolunda değil. Küresel gelişmelerin etkisiyle ihracatta 11% oranında bir düşüş yaşandı. TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın, ihracattaki düşüş trendinin devam ettiğini, fakat temmuz ayında 4%’lük bir toparlanma gözlendiğini belirtti.

Üretim Rakamları ve Toplam Satışlar 🔧

Üretim konusunda veriler karmaşık bir tablo çiziyor. Yılın ilk yedi ayında üretim, geçen yılın aynı dönemiyle benzer seviyelerde, yani 18 milyon 623 bin 965 adette kaldı. Ancak temmuz ayında üretim 17% artarak 2 milyon 430 bin 593 adede ulaştı. Buna karşın 6 ana üründe ihracat ve iç satışların toplamı 18 milyon 777 bin 295 adetle 3% oranında azalmış durumda.

Gelecek Ne Getirecek? 🤔

Gökhan Sığın, iç piyasadaki hareketliliğin üretim ve istihdam seviyelerini koruduğuna dikkat çekiyor. Gelecekte de iç piyasadaki bu olumlu seyrin devam etmesini beklediklerini ancak bu ivmeyi riske edebilecek düzenlemeleri yakından takip ettiklerini ifade etti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TÜRKBESD