BIST Şirket Haberleri

Sektörel Değerlendirme: Beyaz Eşya Üretim ve İhracatı İlk Altı Ayda Daraldı

Sektörel Değerlendirme: Beyaz Eşya Üretim ve İhracatı İlk Altı Ayda Daraldı
Google News Icon Takip Et

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD), 2023 yılının ilk yarısına dair sektörel verileri paylaştı.

İç Satışlarda 18% Artış 📈

Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada, ithalatçı ve üretici firmalardan oluşan yerli ve uluslararası üye şirketleriyle (Arçelik, BSH, Dyson, Electrolux, Haier Europe, Miele, SEB, Silverline ve Vestel) Türkiye’de beyaz eşya ve küçük ev aletleri sektörünün 90%’ını temsil eden TÜRKBESD’in paylaştığı bilgilere göre; 2023’ün ilk yarısında 6 ana üründe yurt içi satışlar geçen yılın aynı dönemine göre 18% arttı.

İhracatta 13% Düşüş 📉

Ancak TÜRKBESD’e üye firmaların ihracatları bu dönemde 13% oranında düşüş gösterdi. Bu veri, sektörün dış ticaret dinamiklerine ilişkin bazı sorunlar olduğuna işaret ediyor.

Üretim Seviyesinde Daralma 🔻

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Başkanı Gökhan Sığın, “33 milyon adetlik üretimimizle ve 26 milyon adetlik ihracat performansımızla beyaz eşya sektörü, temas halinde olduğu tüm diğer üretim ve hizmet sektörleriyle büyük bir ekosistem oluşturarak ekonomimizin büyümesinde itici güç konumundadır.” dedi. Ancak Sığın, üretim seviyelerinin 2%’lik bir daralmayla geçen yılın seviyelerinde olduğuna dikkat çekti.

Toplam Satışlarda 6% Düşüş ⬇️

Başkan Sığın, yılın ilk 6 ayında TÜRKBESD üyesi firmaların ihracat ve yurt içi satışlardan oluşan toplam satışlarının 6% oranında gerilediğini belirtti.

Bu veriler, beyaz eşya sektörünün dinamiklerine dair genel bir resim sunuyor. İlk yarıyıl sonuçları, sektörün iç pazarı güçlendirirken dış ticarette bazı zorluklarla karşılaştığını gösteriyor. İkinci yarıya dair beklenti ve stratejiler, bu veriler ışığında şekillenecek.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberght