Borsa Haberleri

Sektörden Haberler: CATL, Üçüncü Çeyrek Kârının Üçe Katlanacağını Öngörüyor

October 11, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Sektörden Haberler: CATL, Üçüncü Çeyrek Kârının Üçe Katlanacağını Öngörüyor

●    Çin merkezli elektrikli araç bataryası devi CATL, dünya genelinde elektrikli araç pazarındaki büyümeye ayak uydurmak için üretimdeki hızlı artış sayesinde, Temmuz-Eylül çeyrek dönemindeki net kârının bir önceki yılın aynı dönemine göre neredeyse üç katına çıkacağını tahmin ediyor.

● Dünyanın en büyük batarya üreticisi konumundaki şirket, dünya genelindeki elektrikli araç bataryası satışlarının üçte birinden fazlasını gerçekleştiriyor.

●    Tesla’nın (TSLA) tedarikçilerinden biri olan CATL, Pazartesi günü sunulan SEC dosyasında, üçüncü çeyrekteki net kârının bir önceki yıla göre 3,3 milyar Yuan’lık bir artışla 8,8 milyar Yuan (1,23 milyar dolar) ile 9,9 milyar Yuan aralığına yükselmesini beklediklerini açıkladı.

● Yılın ilk dokuz ayındaki net kârın, bir önceki yılın aynı dönemine göre en az iki katına çıkması bekleniyor.

● CATL; SEC dosyasında, önceden planlanan kapasiteye ek olarak pazarın genişlemesi sürecinde faaliyetlerini hızlandırdığını ifade etti. Açıklamanın devamında, “Üretim ve satış miktarı ciddi oranda artış gösterdi ve bu sayede şirket, küresel pazardaki lider konumunu pekiştirerek hızlı bir kâr artışı elde etti” denildi.

● CATL, Avrupa’da Mercedes Benz ile BMW ve (hükümet teşviklerinin elektrikli araçlara olan talebi artırdığı) ABD’de de Ford Motor (F) gibi büyük otomobil üreticileriyle yaptığı batarya tedarik anlaşmalarıyla sınır ötesi pazarlara yayılımını hızlandırmıştı.

Sektörden Haberler: CATL, Üçüncü Çeyrek Kârının Üçe Katlanacağını Öngörüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı