Analist Notları

Sektör Notu: Bilançolar Finans Sektörünü Nasıl Etkiledi?

April 17, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Sektör Notu: Bilançolar Finans Sektörünü Nasıl Etkiledi?

ABD’de bilanço sezonu cuma günü üç dev bankanın güçlü ilk çeyrek sonuçlarıyla başlamış oldu. 

Ülkede resesyon endişeleri hâla devam etse de şirketlerin güçlü bilançoları ve tüketicilerin yüksek harcama alışkanlıkları sebebiyle risk iştahında kalıcı bir düşüş görmüyoruz.

2008 krizinden sonra finansal kuruluşların sermaye yeterliliği ve karşılık oranlarında yapılan düzenlemelerin aslında doğru adımlar olduğunu ve bankacılık sektörünün risklere karşı geçmişe kıyasla daha dayanıklı olduğunu belirtmek gerekiyor.

Ancak yine de sektörün geleceği için enflasyonda kalıcı ve sürdürülebilir bir düşüş görmeden, sıkılaşmanın kesin olarak bittiği sinyallerini almadan, Çin ilişkileri ve belirsiz Ukrayna savaşı gibi jeopolitik gelişmeler sonlanmadan pozitif görünümün kalıcı olduğunu söylemek güç olacaktır.

👀 Hisse performanslarını etkileyen gelişmelere baktığımızda;

  • JPMorgan, Wells Fargo ve Citigroup, FED’in faiz artırımları neticesiyle yükselen faiz gelirleri ve bankacılık krizi sebebiyle mevduatların büyük kurumlara transferi neticesinde beklentilerin üzerinde sonuçlar açıkladı. 
  • ABD’nin en büyük bankası JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, her ne kadar ABD ekonomisinin sağlıklı bir şekilde ilerlediğini söylese de bankacılıkta risklerin devam ettiğini de ekledi. Finans sektörü ise güçlü bilançoların da desteğiyle cuma günü endeks üstü performans gösterdi.

📈 Dikkat Çeken Hisse Hareketleri:

  • JPMorgan Chase (JPM, +7,55%): Cuma günü pozitif bilançosunun etkisiyle 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalarının hemen üzerinde 5%’e yakın yükselişle açılış yapan JPM, gün içinde de 2%’lik artış ile bir önceki güne kıyasla yaklaşık 7,5% primlendi.
  • Citigroup (C, +4,78%): Citi de tahminleri aşan hisse başı kazanç ve geliriyle güçlü bir ilk çeyrek geçirdiğini yatırımcılara bildirirken bunu hisse performansıyla da kanıtladı.
  • Bank of America (BAC, +3,36%): Gün içinde 5%’e yakın bir yükseliş kaydeden BAC, kapanışta bir kısmını geri vermiş olsa da günü endeks ve sektör ortalamalarının üzerinde sonlandırdı.
  • BlackRock (BLK, +3,07%): Benzer şekilde yatırım ve fon kuruluşu BlackRock da 5%’e yakın yükseliş sonucu 100 günlük hareketli ortalamasında karşılaştığı direnç ile kazancının bir kısmını kaybetti ve günü 3% primle kapattı.
  • HSBC Holdings (HSBC, +1,88%): 20 – 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde işlem gören ve sektör bazlı ayrışmadan da faydalanan HSBC, 26,60 dolar seviyesindeki direnç bölgesinde tepki ile karşılaşmış bir görünüme sahip.
  • Morgan Stanley (MS, +1,19%): Sektördeki diğer ticari ve yatırım bankalarıyla kıyaslandığında performans anlamında negatif ayrışan Morgan Stanley, bir süredir sürdürdüğü düşüş trendinden dönüş görüntüsünde takip ediliyor.
  • American Express (AXP, +0,57%): 20 ve 100 günlük hareketli ortalamasından destek bulan AXP’de teknik anlamda bir sıkışma mevcut, gelişmelere bağlı aşağı veya yukarı takip edilebilir.
  • Wells Fargo (WFC, -0,05%): ABD’nin piyasa değeri bazında en büyük beşinci bankası WFC, güçlü ve beklentilerin üzerindeki bilançosuna rağmen satışlara mağlup oldu ve günü eksi tarafta sonlandırdı.

Sektör Notu: Bilançolar Finans Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TradingView, Reuters, Bloomberg HT