Borsa Haberleri

Seçimler, Türkiye Ekonomisine Bir Geri Dönüş Şansı Verecek Mi?

Mayıs 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Seçimler, Türkiye Ekonomisine Bir Geri Dönüş Şansı Verecek Mi?

Seçimlere bir haftadan az bir süre kaldı ve yabancı piyasalar seçim sonucundan bağımsız olarak lirada düşüş bekliyor. 

Ancak lirada ve diğer varlıklardaki düşüşün boyutu, seçimin 900 milyar dolarlık Türkiye ekonomisini daha sürüdürülebilir bir büyüme yoluna koyacak politika değişimlerine yol açıp açmayacağına bağlı olacak.

🌪️ Fırtına öncesi sessizlik: Şimdilik piyasalarda sakin bir seyir görülüyor ancak yüzeyin hemen altında fırtınalar kopmaya başladı bile. Volatilite ve risk koruma maliyetleri yükseldi ve yüksek risk alan hedge fonları bile Türk piyasalarından uzak durmaya çalışıyor. 

Abrdn analisti Viktor Szabo, “Piyasalar siyasi istikrar ve ortodoks makroekonomik politikalar görmek istiyor.” diyor. 

DWS Investment analisti Sebastian Kahlfeld de “Yeni politikaların uygulanmasına yönelik riskler, ekonomik seçimler açısından oldukça yüksek.” yorumunu yapıyor. 

Peki, analistler iki seçim senaryosundan ne gibi sonuçlar bekliyor? Dilersen birlikte bakalım. 

1️⃣ Muhalefet Zaferi: Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde galip çıkması, alışılmışın dışındaki politikaların tersine çevrilmesine yönelik risklere rağmen piyasaların en olumlu olarak gördüğü sonuç.

Analist Sergey Dergachev: “Kılıçdaroğlu’nun daha olağan para politikalarına dönmesine yönelik beklentiler yüksek.” diyor ve bu durumun lirada kısa vadeli kazançlara yol açabileceğini düşünüyor. 

Dergachev, bu değişimin önemli bir risk olduğu uyarısını da yapıyor: “Eğer politikalardaki değişim yavaş ve zor olursa, lira ve kredi piyasalarındaki volatilite artabilir.”

JPMorgan ve HSBC analistleri, liranın seçimden sonra 24-25 lira bandına yükselmesini bekliyor. 

Toronto Dominion Bank analisti Christian Maggio, ortodoks politikalara dönüşün, lirada ciddi bir artışa ve ekonomik genişlemede yavaşlamaya yol açmasının siyasi olarak büyük bir risk sunması sebebiyle daha kademeli olmasını bekliyor. 

Maggio, “Tüm kısıtlamaları bir gecede kaldırmak korkunç sonuçlar doğurabilir. Muhtemelen ilk olarak yalnızca enflasyonu düşürmek için değil ayrıca lirayı desteklemek için faizleri artıracaklar.” diyor. 

2️⃣ Statükonun Korunması: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimleri kazanması ve mevcut hükümetin görevde kalması, piyasalar açısından olumsuz bir senaryo olarak değerlendiriliyor. 

Analist Dergachev, bu senaryoda lira ve kredi piyasalarında hafif bir resesyon bekliyor. Dergachev, “Buradaki asıl soru, Erdoğan’ın olağan dışı para politikalarını değiştirip değiştirmeyeceği olacak.” diyor. 

Wall Street’in en büyük bankaları, Erdoğan görevde kalsa da mevcut politikaların sürdürülemez olması sebebiyle tersine çevrilmesini öngörüyor. 

Diğerleri ise mevcut politikaların devam edeceği görüşünde. Commerzbank analisti Ulrich Leuchtmann, “Düşük faiz oranı politikası, Erdoğan’ın politika gündeminin en önemli maddesi gibi görünüyor ve göreve devam ettiği bir senaryoda bu politikaları kaldırması pek muhtemel değil.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti