Borsa İstanbul Notları

Seçimin Borsaya Etkisi ve Fiyatlamalar

Nisan 1, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Seçimin Borsaya Etkisi ve Fiyatlamalar

2024 yerel seçimlerinin dün akşam itibarıyla sonuçlanmasının ardından; Borsa İstanbul tarafında fiyat hareketliliğinin arttığı ve gelecek süreçte seçim sonuçlarının endeksi ne yönde etkileyebileceği konusu gündemde ana başlıklar arasında yerini aldı.

Bu yazımızda seçimin borsa üzerinde ne gibi etkiler yaratabileceği, sektörel bazda etkilenmelerin nasıl olacağı ve gerçekleşen ilk fiyatlamalar üzerine bilgilendirmelerde bulunduk. Keyifli okumalar!

Borsada Algılar ve İlk Fiyatlamalar

İlk etapta Borsa İstanbul, güne 1,01% yükselişle güçlü bir başlangıç yapsa da seans içinde 2% düşüş değerini test ettiği de görüldü. Fiyat hareketliliğinin oldukça arttığı ve piyasa değerleri yüksek olup endeks ağırlığı fazla olan şirketlerin güçlü performansları ile BIST30 endeksinin BIST100 ve BISTTUM endekslerine görece pozitif ayrıştığı izleniyor.

Sektörel bazda incelendiğinde pozitif ayrışan sektörlerin;

  • Spor
  • Banka
  • Holding
  • Ulaştırma
  • Ticaret sektörlerinin saat 16.44 itibarıyla sırasıyla pozitif ayrışma gösterdiği izleniyor.

Seçim sonrası il fiyatlama gününde en çok negatif seyrin hakim olduğu sektörler ise;

  • Madencilik
  • Taş Toprak
  • Gayrimenkul Yat. Ort.
  • Bilişim
  • Halka Arz sektörleri olduğu anlaşılıyor.

Piyasa algısında, seçim sonuçlarında 2. sıraya gerileyen iktidar cephesinin sonuçları olgunlukla karşılayarak yapıcı demeçler paylaşması pozitif düşüncelerin desteklenmesine destek oldu. Bu durumun endeks ağırlığı yüksek olan ve fiyatlama tarafında öngörülebilirlik ve istikrarın sağlanmasından en olumlu etki sağlayan sektörlerin pozitif ayrışmasını sağladığı izlendi.

İlk etapta negatif ayrışma yaşayan sektörlerin ağırlıkla çimento ve inşaat tarafında yoğunlaştığı izleniyor. Sn. Murat Kurum’un kazanması halinde Kanal İstanbul projesinin gerçekleşmesi ihtimaline yönelik beklenti olduğundan, seçim sonuçlarıyla projenin ve haliyle sektörün negatif etkilenme yaşayabileceği düşünceleri etkili oldu.

Türkiye’de gayrimenkul ve inşaat sektörüne desteği ile ön plana çıkan mevcut hükümet partisinin yarışta gerilemesi, “Bu alanda durgunluk yaşanır mı?” şeklinde kaygıları besleyerek sektör üzerinde baskı yarattığı düşünülebilir.

Seçim Sonrası Olumlu Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrası vermiş olduğu demeçte; ekonomi politikalarına odaklı, kabullenici bir açıklamada bulunarak siyasi tansiyonu düşürücü şekilde yaptığı açıklamalar, oldukça etkili ve değerli olarak kayıtlara geçti. Ekonomide haziran ayından bu yana uygulanan sıkı para politikasının devam edeceği yönünde yapılan açıklama, ana odağın normalleşme adımı olmaya devam edileceği düşüncesini güçlendirdi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı’nın yapmış olduğu açıklamalara paralel olarak destekleyici nitelikte açıklamalar, günün sabah saatlerinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten de geldi.

Büyük Resim Pozitif

Tarihsel perspektiften baktığımızda piyasanın belirsizliği sevmediğini ve öngörülebilir ortamdan pozitif etkilenen bir yapıya sahip olduğu belirtilebilir. Bu anlamda piyasaların seçim belirsizliğini üzerinden atması, orta ve uzun vade adına pozitif karşılanabilir.

Belirsizliğin ortadan kalkmasının yanında Cumhurbaşkanı tarafından yapılan 4 yıldan uzun süre seçim olmayacağı yönündeki açıklamalar, erken seçim konusuna yönelik tartışmalara da cevap niteliğinde oldu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000