Kripto Para Haberleri

SEC Hacklendi: Bitcoin ETF’i Henüz Onaylanmadı, İnceleme Başlatıldı

January 10, 2024 • 3 dakika okuma süresi
SEC Hacklendi: Bitcoin ETF’i Henüz Onaylanmadı, İnceleme Başlatıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir kişinin dün komisyonun X sosyal medya hesabına kısa bir süreliğine eriştiğini ve Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF) onayladığını söyleyen sahte bir tweet yayınladığını söyledi.

Ancak SEC, henüz spot bitcoin ETF’lerine yönelik bir onay verilmediğini ve daha önce Twitter olarak bilinen X platformundaki hesabının henüz kim olduğu bilinmeyen bir kişi tarafından kısa süreliğine ele geçirildiğini söyledi. 

SEC Başkanı Gary Gensler X üzerinden yaptığı paylaşımda “SEC hesabı ele geçirildi ve izinsiz bir paylaşım yapıldı. SEC herhangi bir spot Bitcoin ETF ürününü onaylamadı.” ifadelerini kullandı. 

SEC Hacklendi: Bitcoin ETF’i Henüz Onaylanmadı, İnceleme Başlatıldı

SEC, söz konusu hack ve “ilgili davranışları” araştırmak için yasal yetkililerle birlikte çalışacağını söyledi.

X dün SEC’nin hesabının ele geçirildiğini doğruladı ve bunun “tanımlanamayan bir kişinin” üçüncü bir taraf aracılığıyla SEC’nin hesabıyla ilişkili bir telefon numarasının kontrolünü ele geçirmesi nedeniyle olduğunu söyledi.

Söz konusu gönderide, SEC’nin tüm kayıtlı menkul kıymet borsalarında Bitcoin ETF’lerine onay verdiği ve SEC Başkanı Gary Gensler’den alıntı yaptığı iddia edilen bir resim yer aldığı belirtildi. 

Bu duyuru, SEC’in bugün kripto sektörü için potansiyel bir dönüm noktası olarak tanımlanabilecek Bitcoin fiyatını takip eden bir grup ETF’i onaylamasının beklendiği bir dönemde geldi. 

Tweet, yayınlandıktan on dakika sonra en az 1 milyon görüntülemeye ulaştı ve yirmi dakika sonra da sosyal medya hesabından kaldırıldı. 

Sahte gönderinin paylaşılmasının ardından Bitcoin fiyatı yaklaşık 48 bin dolara kadar çıktı ve dakikalar sonra 45 bin doların altına düştü. Bazı analistler, Bitcoin’in son aylarda ETF’e yeşil ışık beklentisiyle 70%’ten fazla değer kazanmasının ardından ETF onayları sonrası kripto para biriminde bir satış dalgası bekliyordu. 

Seward & Kissel’ın blokzincir ve kripto para birimi grubuna liderlik eden avukat Anthony Tu-Sekine, olayın bu geç aşamada onay olasılığını değiştireceğine inanmadığını söyledi.

Tu-Sekine, hâlihazırda geniş çapta onay beklenirken birinin neden böyle bir şey yaptığının net olmadığını söyledi. Tu-Sekine, “Bu gerçekten kafa karıştırıcı.” yorumunu yaptı. 

SEC Hacklendi: Bitcoin ETF’i Henüz Onaylanmadı, İnceleme Başlatıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters