Kripto Para Haberleri

SEC, Ether ETF’lerini Onayladı!

May 24, 2024 • 3 dakika okuma süresi
SEC, Ether ETF’lerini Onayladı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) verdiği onaydan aylar sonra, sekiz adet spot Ethereum ETF’ini de onaylayarak, Wall Street’te Ether ticaretine yeşil ışık yaktığını açıkladı.

SEC kararına göre Grayscale Ethereum Trust, Bitwise Ethereum ETF, iShares Ethereum Trust, VanEck Ethereum Trust, ARK/21 Shares Ethereum ETF, Invesco Galaxy Ethereum ETF, Fidelity Ethereum Fund ve Franklin Ethereum ETF’leri yatırımcılara açılacak.

Söz konusu ETF haberleri, Ether fiyatını son bir haftada 20% artırarak 3.661 dolara taşıdı ancak söz konusu kazançlar, Fed’in tutanaklarındaki şahin ifadelerin ETF müjdesini gölgelemesiyle daraldı. Toplam 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin lideri Bitcoin de TSİ 11.45’te 67 bin dolara yakın bir seviyede işlem gördü. 

🤔 Peki Ether ETF’leri ne zaman işlem görmeye başlayacak? Bu tabii ki hemen olmayacak. Bloomberg ETF uzmanı James Seyffart, X’te yaptığı bir paylaşımda fon yöneticilerinin alım satıma olanak sağlayacak şekilde onaylanmasının “birkaç hafta” sürebileceğini söyledi.

Sadece bir hafta önce, çoğu finans uzmanı ve kripto sektörü lideri ETF’lere yönelik onayın pek muhtemel olmadığına inanıyordu. Öncelikle SEC, 23 Mayıs’taki son başvuru tarihinden önce herhangi bir spot ETH ETF başvurusu ile ilerlemeyi planladığına dair çok az gösterge sunmuştu.

Dahası, sadece haftalar önce Ethereum yazılım şirketi Consensys tarafından SEC’ye karşı açılan bir davada, düzenleyicinin ETH’yi bir yıldan fazla bir süredir gizlice yasadışı, kayıtsız bir menkul kıymet olarak gördüğü iddia edildi. Eğer SEC, ETH’yi resmi olarak bir menkul kıymet olarak görüyorsa, bu da Ethereum ETF’lerinin şu anda devam etmekte olandan farklı bir süreçle onaylanması gerektiği anlamına geliyor.

✊ Dolayısıyla, SEC bugün spot ETH ETF’lerini onaylarken, ETH’nin kendi başına bir menkul kıymet olmadığını zımnen kabul etmiş oldu. ETH’nin, sektörün en önde gelen proje ve hizmetlerinin birçoğunun üzerine inşa edildiği Ethereum ağını desteklemedeki önemli rolü göz önüne alındığında, böyle bir sonuç kripto savunucuları için büyük bir zafer diyebiliriz.  

Bugünkü tarihi adım, SEC’in ocak ayında on bir spot Bitcoin ETF başvurusunu onaylamasının ardından geldi. O tarihten bu yana spot Bitcoin ETF’leri yaklaşık 13 milyar dolar net giriş gördü.

Kripto lobi grubu Digital Chamber of Commerce’in baş politika sorumlusu Cody Carbone Decrypt’e verdiği demeçte, “Spot Bitcoin ETF onaylarını her zaman Bitcoin’in halka arzı olarak adlandırdım. Bu da ETH’nin halka arzı. Bu büyük bir onay damgasıdır.” yorumunu yaptı.

SEC, Ether ETF’lerini Onayladı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Decrypt