Kripto Para Haberleri

SEC, Bitcoin ETF’ini Ocakta Onaylamayabilir – Matrixport

January 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
SEC, Bitcoin ETF’ini Ocakta Onaylamayabilir – Matrixport

Finansal hizmetler şirketi Matrixport, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) uzun bir süredir beklenen Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularını ocak ayında onaylamasını beklemediğini söyledi. 

Kripto para birimleri ve madenciliği hisseleri, son aylarda Bitcoin ETF’ine yönelik iyimser beklentiler ve bu yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşmesi beklenen yarılanma heyecanıyla güçlü bir ralli geçirdi.

Bu ralli, Bitcoin’in yılın ilk işlem gününde 45 bin dolar seviyesini aşmasıyla dün de devam etmiş ve altcoinlerle madencilik hisselerinin yükselmesine yol açmıştı. 

Ancak Matrixport tarafından yayınlanan bir rapor bu iyimserliği kırdı:

Tüm başvuruların, onaydan önce karşılanması gereken kritik gerekliliklerde eksik olacağını düşünüyoruz. Bu süreç yılın ikinci yarısında tamamlanabilir ancak SEC’nin tüm başvuruları ocak ayında reddetmesini bekliyoruz.

Toplam 894,5 milyar dolarlık piyasa hacmine sahip Bitcoin, söz konusu gelişmelerin ardından TSİ 17.00’de son 24 saatte 6,88% düşüşle 42.595 dolar seviyesine geriledi. Bitcoin’in yanı sıra piyasa değeri bakımından en büyük ilk 10 kripto para biriminin performansları ise şöyle:

  • Ether 7,25% düşüşle 2.4225 dolardan,
  • Tether USDt 0,03% artışla 1 dolardan,
  • BNB 1,44% düşüşle 314,75 dolardan,
  • Solana 13,25% düşüşle 98,69 dolardan,
  • XRP 10,33% düşüşle 0,56 dolardan, 
  • USDC 0,07% artışla 1 dolardan,
  • Cardano 10,70% düşüşle 0,55 dolardan,
  • Avalanche 11,85% düşüşle 37,02 dolardan ve 
  • Dogecoin 10,54% düşüşle 0,08 dolardan işlem gördü. 

Söz konusu gelişme, kripto para hisselerine de olumsuz yansıdı; Hive Digital (HIVE) 7%, Cipher Mining (CIFR) 4,6%, TeraWulf (WULF) 7%, Hut 8 Mining (HUT) 8%, Riot Platforms (RIOT) 7%, Bitfarms (BITF) 5%, CleanSpark (CLSK) 9%, Marathon Digital (MARA) 8% ve MicroStrategy (MSTR) 6%.

SEC, Bitcoin ETF’ini Ocakta Onaylamayabilir - Matrixport

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Coindesk, CoinMarketCap