Borsa Haberleri

Sea İşleri Yoluna Koymaya Başlıyor!

November 16, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Sea İşleri Yoluna Koymaya Başlıyor!

Zarar eden Güneydoğu Asya teknoloji devinin “ne pahasına olursa olsun büyüme” stratejisinden vazgeçme kararı meyvelerini veriyor.

ABD borsasına kayıtlı 28 milyar dolar değerli “ödül kazandıran oyun” şirketi Sea (SE.N) bazı pazarlardan çekilirken istihdam ve iskontolarda kesintiye gitti. Yatırımcılar bu durumdan memnun.

● Şirketin oyun girişimi Garena’nın satışları, küresel salgının tetiklediği eğlence tutkusunun azalmasıyla birlikte eylül çeyreğinde geçen yıla kıyasla 19% düşüşle 893 milyon dolara geriledi.

● Bu zararı, şirketin toplam gelirinin 63%’ünü oluşturan e-ticaret birimi Shopee telafi ediyor.

● Grubun son çeyrekteki toplam geliri analist beklentilerini geride bırakarak 17% artışla 3,2 milyar dolara ulaştı.

● Daha da önemlisi, e-ticaret gelirinin sadece 71%’i hizmet maliyetlerine harcandı ve bu parametre son üç yıl boyunca en hızlı düşüşünü eylül çeyreğinde kaydetmiş durumda.

Sea artık Shopee’nin düzeltilmiş FVAÖK değerinin 2023 yıl sonu itibarıyla başabaş rakamlara ulaşması yönünde çalışmalar yapıyor. Durumun düzelmesi, gelişmekte olan büyük bir pazar olan Brezilya’da kalma kararının doğruluğunu destekleyecek.

● Sea hisseleri salı günü 36% yükseliş kaydetmekle birlikte kasım ayındaki en yüksek seviyesinin 80% altında kaldı.

● Singapur’un en değerli kamuya açık şirketi olma unvanını geri alarak, 66 milyar dolar değerli DBS’yi geride bırakmak için kat etmesi gereken biraz daha yol var.

Sea İşleri Yoluna Koymaya Başlıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters