Borsa Haberleri

Savunma Yıldızı Lockheed Martin’in Kârı 3. Çeyrekte Geriledi

October 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Savunma Yıldızı Lockheed Martin’in Kârı 3. Çeyrekte Geriledi

Son dönemlerde artan jeopolitik gerilimler ışığında bir kez daha dikkatleri üzerine çeken Lockeed Martin (LMT), karşı karşıya kaldığı bütçe problemlerine rağmen yılın üçüncü çeyreğinde satışlarını yükseltti. Ancak şirketin kârı düştü ve LMT açılış öncesinde 1,6% değer kaybetti. 

Ukrayna’da kullanılan GMLRS füzeleri ve Himars gibi araçların satışları, 24 Eylül’de sona eren çeyrek dönemde şirket satışlarının analist beklentilerini aşmasına yardımcı oldu.

Savunma Yıldızı Lockheed Martin’in Kârı 3. Çeyrekte Geriledi

ABD savunma sektörünün ilk bilançosu olma niteliği taşıyan Lockheed Martin’in üçüncü çeyrekte kârı, bir önceki çeyrek döneme göre 5,3% düşüşle 1,68 milyar dolara geriledi. 

Dört iş biriminin üçünde marjların düşmesi, süregelen enflasyon endişeleri ve tedarik zinciri sorunları şirket kârında düşüşe yol açsa da 6,73 dolarlık hisse başına kâr analist beklentileri aştı. 

Bu dönemde şirket satışları da 2% artarak 16,9 milyar dolara ulaştı. Gelirler 2% artarak 16,9 milyar dolara yükseldi ve analistlerin 16,7 milyar dolar beklentisinin üzerinde geldi. 

CEO Jim Taiclet “Hem yurtiçi hem de yurtdışı siparişler güçlü olduğu için birikmiş işlerimiz 156 milyar dolar ile sağlamlığını koruyor.” dedi. 

Şirket şimdi 2023 satışlarının 66,250 milyar ile 66,750 milyar dolar aralığında gelmesini ve hisse başına kârının da 27 ile 27,20 dolar aralığında olmasını bekliyor. FactSet konsensüsü, şirket için 2023’te 66,678 milyar dolar satış ve 27,16 dolar hisse başına kâr öngörüyor. 

Savunma Yıldızı Lockheed Martin’in Kârı 3. Çeyrekte Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal, MarketWatch