Bültenler

Savaş ve Enflasyon Berkshire Hathaway’i Durduramıyor

March 15, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Savaş ve Enflasyon Berkshire Hathaway’i Durduramıyor

Ünlü yatırımcılar Warren Buffett ve Charlie Munger’a bağlı Berkshire Hathaway’in hisse fiyatı, dün ilk kez 500.000 dolara ulaştı ve bu durum, şirketin Ukrayna’daki olaylar ve artan enflasyon tarafından istikrarsızlaştırılan bir piyasada savunma hissesi olarak başarısını gösteriyor.

Berkshire’ün A Sınıfı (BRK.A) hisseleri 2022’de 10% artarak, 12% düşen Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeksini geride bıraktı. 

  • Neden önemli? Berkshire, savaş ve enflasyonun yarattığı baskıya rağmen Amerika’nın en büyük 500 şirketinin ortalamasını sürekli olarak geçmesi, şirketin ve aynı zamanda yöneticilerinin (Buffett ve Munger) başarısını daha da ön plana çıkardı. Şirket, tüm defansif hisseler arasında en yüksek ve istikrarlı performansı sergiliyor. 
  • Berkshire’ün piyasa değeri ne kadar? Forbes’a göre, Nebraska merkezli şirketin piyasa değeri yaklaşık 731 milyar. Bu piyasa değeri Berkshire’ı ABD’nin 6. en büyük şirketi ve Buffett’ı ise dünyanın en zengin beşinci insanı yapıyor.

Peki, Berkshire’ün bu performansının arkasında sebepler ne?

💰 Berkshire Hathaway’in Güçlü Performansının Sebepleri

Berkshire, Amerika’nın en büyük sigorta şirketlerinden Geico, BNSF demiryolu ve Berkshire Hathaway Energy’deki kazançlar da dahil olmak üzere geçen yıl 27,46 milyar dolarlık rekor bir işletme kârı elde etti.

  • Ayrıca şirket, hızla büyüyen Clayton Homes mobil ev birimi ve ABD’nin en büyük konut emlak komisyonculuğu da dahil olmak üzere birçok işletmenin faaliyetlerini yürütüyor.  

Smead Capital Management’ın Kurucusu ve Yöneticisi Bill Smead, Berkshire’ün bu performansı sonrası şirketin “ana akım benzeri ticari faaliyette” uzmanlaştığını söyledi. 

Aynı zamanda bir Berkshire yatırımcısı da olan Smead, Berkshire’ün bir teknoloji hissesi olmamasına rağmen böylesine bir performans sergilemesini de şöyle yorumladı: “Büyükler ve bir teknoloji hissesi değiller ve yatırımcılar da bundan memnunlar.”

📈 Berkshire Hathaway 2 Yıldır S&P 500’ü Yeniyor

Berkshire hisseleri 2019 ve 2020’de S&P 500’ün gerisinde kalsa da son 2 yıldır S&P 500’e nazaran daha iyi performans gösterdi. 

  • Bir adım geriden: Şu an Berkshire’ün gösterdiği performansı takdir eden Bill Smead, 2020’lerin başında Buffett’ın hisse seçimlerinin defansif oluşunu eleştirmişti. 

Berkshire operasyonlarının çoğunun ABD’ye odaklanması ve yaklaşık 372.000 çalışanının yaklaşık 77%’sinin ABD’de olması, şirketin S&P 500 ile benzer bir performans sergilemesine yol açıyor.

Diğer taraftan, şirket başka ülkelerde de genişlemeye çalışıyor. Berkshire, sahip olduğu Dairy Queen adlı fast food zinciri sayesinde, 2030 yılına kadar Çin’de 600 mağaza daha açmayı planlıyor.

Tüm bu gelişmelerden sonra, dünü 493,785 dolar fiyatla kapatan Berkshire hisseleri, 1965’te 20 doların altında işlem görüyordu. B Sınıfı (BRK.B) hisseleri A Sınıfı hisselerin yaklaşık 1/1500’ü değerindeydi. 

  • Çok pahalı! Nasıl satın alabilirim? Berkshire’ın A sınıfı hisselerine yatırım yapabilmek için artık 500.000 dolarının olmasına gerek yok. Midas’ta bulunan parça hisse özelliğiyle ister 10 dolarlık istersen de 1000 dolarlık Berkshire hissesi alarak W. Buffett’a ortak olabilirsin.
  • Geçmişten günümüze: Berkshire Hathaway ilk kurulduğunda bir tekstil şirketiydi. Buffett, şirketi zor durumdayken satın aldı ve ortağı Charlie Munger ile birlikte Berkshire’ü yatırımlarını yönettiği bir holding şirketine dönüştürdü. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Berkshire Hathaway stock price reaches $500,000

Savaş ve Enflasyon Berkshire Hathaway’i Durduramıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı