Fon Analiz

SAS Fonu Portföy Analizi: Hangi Hisseleri Tutuyor, Hangilerini Artırıyor? 

May 23, 2024 • 4 dakika okuma süresi
SAS Fonu Portföy Analizi: Hangi Hisseleri Tutuyor, Hangilerini Artırıyor? 

Selamlar Midaslı! Bu içeriğimizde Ak Portföy Sabancı Topluluğu Şirketleri Endeksi Hisse Senedi Fonu’nu (SAS) ve fonun yatırım yaptığı hisseleri inceleyeceğiz.

Fon’un yatırım stratejisi kapsamında; Fon toplam değerinin en az 80%’i devamlı olarak Sabancı Topluluğu şirketleri paylarından oluşur.

Fon yönetiminde yatırım yapılacak sermaye piyasası araçları, Tebliğ’in 3 nolu ekinde yer alan korelasyon katsayısının hesaplanma formülüne uygun olarak yapılan hesaplama çerçevesinde, baz alınan Ak Portföy Sabancı Topluluğu Şirketleri Getiri Endeksi (Endeks/AKSTS) değeri ile fonun birim pay değeri arasındaki korelasyon katsayısı en az 90% olacak şekilde, Endeks kapsamındaki ortaklık paylarından örnekleme yoluyla seçilir. 

Endeks, Sabancı Topluluğu’nun doğrudan ve dolaylı payı bulunan ve BIST’te işlem gören şirketlerden oluşmaktadır. Endekste yer alacak ortaklık paylarının belirlenmesi ve güncel listelerin Borsa İstanbul A.Ş.’ye gönderilmesi Ak Portföy Yönetimi A.Ş., endeksin endeks kurallarına göre hesaplanması Borsa İstanbul A.Ş. tarafından yapılmaktadır.

Fonun stratejisi hakkında tüm bilgilere Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) bulunan fon izahnamesinden ulaşabilirsin

SAS Fonu Toplam Değeri💰︎

Ak Portföy Sabancı Topluluğu Şirketleri Endeksi Hisse Senedi Fonu’nun toplam değeri  2,67 milyar TL seviyesindedir.

SAS Fonu Yatırımcı Sayısı🫂

SAS Fonunun 105 bin 335 yatırımcısı bulunmaktadır.

SAS Fonu Yıllık Yönetim Ücreti💸

SAS Fonu’nun yıllık yönetim ücreti 2,00% seviyesindedi.

SAS Fonu Getiri Oranları📈

5 Mart 2024 tarihinde işleme başlayan SAS fonu kurulduğu günden bugüne (23 Mayıs 2024) yatırımcısına +28% getiri sağlamıştır.

SAS Fonu Valör Süresi Ne Kadar?⌛︎

Ak Portföy Sabancı Topluluğu Şirketleri Endeksi Hisse Senedi Fonu’nun alış valörü T+1, satış valörü ise T+2 seviyesinde bulunmaktadır. 

Fon valör süresi hakkında daha fazla bilgi edinmek istersen, yazının sonunda senin için hazırladığımız bilgilendirme yazısına göz atabilirsin. 

SAS Fonu’nun Bünyesinde En Çok Hangi Hisseler Yer Alıyor?📒

Fonun, 23 Mayıs 2024 tarihli fon portföy dağılım raporuna bakıldığında en büyük pozisyona sahip olan ilk 10 hisse senetleri ve ağırlık oranları şu şekildedir; 👇

 • Akbank (AKBNK) 👉26,08%
 • Sabancı Holding (SAHOL) 👉23,08%
 • Enerjisa Enerji (ENJSA) 👉12,16%
 • Çimsa Çimento (CIMSA) 👉10,33%
 • Akçansa Çimento (AKCNS) 👉4,16%
 • Kordsa (KORDS) 👉4,07%
 • Teknosa (TKNSA) 👉3,06%
 • Brisa (BRISA) 👉2,87%
 • Ak Sigorta (AKGRT) 👉2,49%
 • Agesa (AGESA) 👉2,26% 

SAS Fonu En Çok Hangi Hisseleri Artırdı?➕︎

6 Mayıs tarihli rapora göre Ak Portföy Sabancı Topluluğu Şirketleri Endeksi Hisse Senedi Fonu’nun, nisan ayında portföyünde en çok artırdığı hisse senetleri ve ağırlıkları şöyledir; 👇

 • Akbank (AKBNK) 👉2,64%
 • Enerjisa Enerji (ENJSA) 👉1,44%
 • Ak Sigorta (AKGRT) 👉0,37%

SAS Fonu’nun Ağırlığını Azalttığı Hisseler➖️

Fonun 6 Mayıs tarihli portföy raporuna göre ağırlığını azalttığı hisseler ve oranları ise şöyledir; 👇

 • Sabancı Holding (SAHOL) 👉-2,16%
 • Çimsa Çimento (CIMSA) 👉-0,32%
 • CarrefourSA (CRFSA) 👉-0,27%

Valör Nedir?🕐️

Valör, işleme konulan bir ürünün kıymet kazanacağı tarihi belirtmek için kullanılır. Fon yatırımlarında karşına çıkan valör süresi, işlem emrinin verildiği gün ile işlemin gerçekleştiği günün birbirinden farklı olmasını ifade eder. 

Fonlar, ihbarlı (valörlü işlem gören) ve ihbarsız (valörsüz işlem gören) olmak üzere ikiye ayrılır. İhbarsız yani valörsüz fonlarda gün içerisinde belirlenen alım-satım süresi içerisinde verdiğin alım-satım emirleri aynı gün, o günün fiyatından gerçekleştirilir. Fon yatırımı yaparken likit fonlar olarak belirtebileceğimiz aynı gün alınıp satılabilen para piyasası fonları dışında alım ve satım hep valörlü olarak gerçekleşir.

Valörlü işlem gören fonlarda, o günün fiyatı gösterge niteliği taşır. Valör günü ve emrin gerçekleşeceği fiyat, her fonun izahnamesinde bulunan “valör atlama saati” dikkate alınarak  belirlenir.

Bunu bir örnekle açıklayalım: Valör atlama saati 13:30 olan bir fonda 13:30’a kadar vereceğin alım ya da satım emrin, fonun o akşamki kapanış fiyatı üzerinden değerlendirilir. Eğer alım ya da satım emrini 13:30 sonrası verirsen fon yatırımın bir sonraki günün kapanış fiyatı üzerinden değerlendirilir.

SAS Fonu Portföy Analizi: Hangi Hisseleri Tutuyor, Hangilerini Artırıyor? 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Tefas