Fon Analiz

SAS Fonu Güncel Portföy Dağılımı: Hangi Hisseler Arttı, Hangileri Azaldı?

May 6, 2024 • 3 dakika okuma süresi
SAS Fonu Güncel Portföy Dağılımı: Hangi Hisseler Arttı, Hangileri Azaldı?

Ak Portföy Sabancı Topluluğu Şirketleri Endeksi Hisse Senedi Fonu (SAS), nisan ayına ilişkin olarak portföy dağılım raporunu açıkladı.

Buna göre SAS fonu içinde yer alan hisselerin dağılımları değişim gösterdi. Bu içeriğimizde SAS Fonu’na ilişkin özet bilgileri ve nisan ayı itibarıyla marta göre portföy değişimlerini bulabilirsin.

SAS Fonu Özet Bilgiler

Sabancı Topluluğu’nun halka açık şirketlerine yatırım yapan Ak Portföy Sabancı Topluluğu Şirketleri Endeksi Hisse Senedi Fonu, 1,9 milyar TL’lik bir portföy değerine sahip. Risk değeri 6 olan fonun, güncel pay değeri 1,19 TL seviyesinde. SAS Fonunun güncelde 93 bin 201 yatırımcısı bulunuyor.

SAS Fonu’nun yıllık yönetim ücreti 2% seviyesinde bulunurken, Alış Valörü T+1, Satış Valörü ise T+2 olarak görülüyor.

👀 Alış ve satış valörü ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için yazının sonunda senin için hazırladığımız bilgilendirme yazısına göz atabilirsin.

SAS Fonu’ndan Ağırlı Artan Hisseler

Nisan ayı itibarıyla mart ayına göre SAS Fonu’nda ağırlığı en çok artan 5 hisse senetleri ve oranları şu şekilde 👇

Akbank (AKBNK) 👉 2,64%

Enerjisa (ENJSA) 👉 1,44%

Ak Sigorta (AKGRT) 👉 0,37%

Kordsa Teknik (KORDS) 👉 0,30%

Agesa Hayat Emeklilik (AGESA) 👉 0,21%

SAS Fonu’ndan Ağırlı Azalan Hisseler

Nisan ayı itibarıyla mart ayına göre SAS Fonu’nda ağırlığı en çok azalan 5 hisse senetleri ve oranları şu şekilde 👇

Sabancı Holding (SAHOL) 👉 -2,16%

Çimsa (CIMSA) 👉 -0,32%

Carrefoursa (CRFSA) 👉 -0,27%

Teknosa (TKNSA) 👉 -0,22%

Akçansa Çimento (AKCNS) 👉 -0,06%

Valör Nedir?

Valör, işleme konulan bir ürünün kıymet kazanacağı tarihi belirtmek için kullanılır. Fon yatırımlarında karşına çıkan valör süresi, işlem emrinin verildiği gün ile işlemin gerçekleştiği günün birbirinden farklı olmasını ifade eder.

Fonlar, ihbarlı (valörlü işlem gören) ve ihbarsız (valörsüz işlem gören) olmak üzere ikiye ayrılır. İhbarsız yani valörsüz fonlarda gün içerisinde belirlenen alım-satım süresi içerisinde verdiğin alım-satım emirleri aynı gün, o günün fiyatından gerçekleştirilir. Fon yatırımı yaparken likit fonlar olarak belirtebileceğimiz aynı gün alınıp satılabilen para piyasası fonları dışında alım ve satım hep valörlü olarak gerçekleşir.
Valörlü işlem gören fonlarda, o günün fiyatı gösterge niteliği taşır. Valör günü ve emrin gerçekleşeceği fiyat, her fonun izahnamesinde bulunan “valör atlama saati” dikkate alınarak  belirlenir.

Bunu bir örnekle açıklayalım: Valör atlama saati 13:30 olan bir fonda 13:30’a kadar vereceğin alım ya da satım emrin, fonun o akşamki kapanış fiyatı üzerinden değerlendirilir. Eğer alım ya da satım emrini 13:30 sonrası verirsen fon yatırımın bir sonraki günün kapanış fiyatı üzerinden değerlendirilir.

SAS Fonu Güncel Portföy Dağılımı: Hangi Hisseler Arttı, Hangileri Azaldı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP