Borsa Haberleri

Santander’den 1,57 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı

Şubat 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Santander’den 1,57 Milyar Dolarlık Hisse Geri Alımı

İspanyol Santander (SAN) 1,57 milyar dolarlık (1,46 milyar Euro) yeni bir hisse geri alım programı açıkladı ve 2023 yılı hisse başına temettü oranını yaklaşık 50% artıracağını söyledi.

Piyasa değerine göre Euro bölgesinin ikinci büyük bankası, söz konusu hisse geri alım planının gerekli yasal izinlerin alınmasının ardından yarın başlayacağını söyledi.

Santander, ortalama hisse alım fiyatının 4,76 Euro’yu geçmeyeceğini ve ortalama fiyatın 3,95 euro olduğu varsayıldığında, satın alınacak maksimum sayının 369,3 milyon hisse olacağını söyledi.

Ayrıca şirket, 22 Mart’ta yapılması beklenen yıllık genel kurul toplantısında 2023 yılı için hisse başına 0,095 Euro seviyesindeki nakit temettüyü onaya sunacağını söyledi. Sonuç olarak, 2023 yılı için hisse başına toplam nakit temettü hisse başına 0,176 Euro olacak.

Hissedar ödemelerindeki artış, Santander’in net kârının 2023’te 11,08 milyar Euro’ya ulaşarak rekor kırmasının ardından geldi. CEO Ana Botin yaptığı açıklamada, bankanın 2024 yılında kârlılığın bir ölçüsü olan maddi özkaynak getirisinin 16% olmasını beklediğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters