Borsa Haberleri

Sanayi Üretimi Aralık’ta Yükseldi

February 9, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Sanayi Üretimi Aralık’ta Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sanayi üretim endeksi Aralık 2023’te yıllık bazda 1,6%, aylık bazda ise 2,4% arttı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2023 yılı Aralık ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre 1,2% azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi 2,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise 4,5% artış kaydetti.

İmalatta Üretim Hızlandı

Sanayinin alt sektörlerine bakıldığında ise; 2023 Aralık ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre 0,7% azaldı. İmalat sanayi sektörü endeksi 2,9% artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi 0,1% azalış kaydetti.

Sanayi Üretimi Aralık'ta Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TÜİK