Borsa İstanbul

Sanayi Üretimi 5 Aydır Daralıyor

January 10, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Sanayi Üretimi 5 Aydır Daralıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayına ilişkin olarak sanayi üretim verilerini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi kasım ayında aylık bazda 1,4% daraldı.

Yıllık bazda ise sanayi üretimi kasım ayında 0,2% düşüş gösterdi. Kasım ayındaki daralmayla birlikte sanayi üretimindeki daralma 5. ayına taşındı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 Kasım ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre 4,5%, imalat sanayi sektörü endeksi 1,3% ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi 1% azaldı.

Sanayi Üretimi 5 Aydır Daralıyor

Yıllık bazda bakıldığında ise madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre 3,5%, imalat sanayi sektörü endeksi 0,1% ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi 4,5% arttı.

Sanayi Üretimi 5 Aydır Daralıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TÜİK, Bloomberg HT