Borsa Haberleri

Samsung, ASML Hisselerinin Tamamını Sattı

Şubat 21, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Samsung, ASML Hisselerinin Tamamını Sattı

Samsung Electronics, yarı iletken ekipman üreticisi ASML’de (ASML) kalan hisselerinin tamamını aralık çeyreğinde sona eren üç aylık dönemde sattı.

Güney Koreli teknoloji devi, düzenleyicilere sunduğu son üç aylık mali rapora göre ASML’deki yaklaşık 1,58 milyon hissesini elden çıkardı. Raporda, daha önce yapılan bir başvuruya göre, söz konusu pozisyonun eylül sonu itibariyle yaklaşık 930 milyon dolar değerinde olduğu belirtildi.

Samsung 2012 yılında Hollanda merkezli şirketin 3% hissesini yaklaşık 525 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Yaklaşık dört yıl sonra Samsung sahip olduğu hisselerin yarısını sattı ve geçen yılın ikinci çeyreğinden bu yana da pozisyonunu kademeli olarak azalttı.

Bloomberg’e göre söz konusu hisse satışı, Samsung’un yeni çip üretim alanlarına girme çabalarının bir parçası.

Samsung, Nvidia’nın (NVDA) yapay zekâ sistemlerini  eğiten hızlandırıcılarını desteklemek için kullanılan yüksek bant genişlikli bellek çiplerinde rakibi SK Hynix’i yakalamayı hedefliyor. Şirket ayrıca, Taiwan Semiconductor Manufacturing’in (TSM) sözleşmeli yarı iletken üretimindeki liderliğini de azaltmaya çalışıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg