Borsa Haberleri

Samsung Akıllı Telefonları Baidu’nun Ernie Bot’una Sahip Olacak

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Samsung Akıllı Telefonları Baidu’nun Ernie Bot’una Sahip Olacak

Baidu (BIDU), Ernie sohbet robotunu Samsung’un Galaxy S24 akıllı telefonlarına entegre edecek ve diğer özelliklerin yanı sıra kullanıcıların aramaları gerçek zamanlı olarak tercüme etmesine olanak tanıyacak.

Ernie, Çinli teknoloji devinin, OpenAI’ın kullanıcıların isteklerine insan benzeri yanıtlar üretebilen ve yapay zekâ teknolojisiyle desteklenen sohbet robotu ChatGPT’sine bir rakip diyebiliriz.

Akıllı telefon rekabetinde ise Güney Koreli Samsung, bu teknolojiyle Apple’ın (AAPL) en yeni iPhone’larını geride bırakmaya çalışıyor.

Ernie 4.0 sürümü ekim ayında piyasaya sürüldü. Baidu, platformun anlama, üretme, akıl yürütme ve hafıza gibi tüm yeteneklere sahip “Ernie temel modelinin bugüne kadarki en güçlü versiyonu” olduğunu iddia ediyor.

Baidu ayrıca Ernie 4.0’ın becerlerinin OpenAI’ın GPT-4 modeli kadar gelişmiş olduğunu öne sürüyor.

CEO Robin Li, ekim ayındaki Baidu World 2023 etkinliğinde “Ernie bot, çevrimiçi sürümüyle karşılaştırıldığında önemli ölçüde iyileştirildi ve artık GPT-4’ten aşağı bir yanı yok.” demişti.

Baidu, Çin’de Tencent’in (TCEHY) Hunyuan ve Alibaba’nın (BABA) Tongyi Qianwen’iyle üretici yapay zekâ alanında rekabet eden Ernie sohbet robotunun aralık ayı sonunda 100 milyon kullanıcıya ulaştığını açıkladı. 

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, OpenAI’ın ChatGPT’si 100 milyon kullanıcıya Kasım 2022’de piyasaya sürülmesinden yalnızca iki ay sonra ulaşmıştı.

Samsung Akıllı Telefonları Baidu’nun Ernie Bot’una Sahip Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC