Borsa Haberleri

Sam Bankman-Fried, 25 Yıl Hapis Cezası Aldı

Mart 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Sam Bankman-Fried, 25 Yıl Hapis Cezası Aldı

Sam Bankman-Fried, kurucusu olduğu FTX kripto para borsasının müşterilerinden 8 milyar dolar çaldığı gerekçesiyle dün bir yargıç tarafından 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

ABD Bölge Yargıcı Lewis Kaplan, Bankman-Fried’ın FTX müşterilerinin aslında para kaybetmediği iddiasını reddettikten ve duruşmadaki ifadesi sırasında yalan söylediğini tespit ettikten sonra Manhattan’daki bir duruşmada cezayı duyurdu. 

Jüri, 32 yaşındaki Bankman-Fried’i 2 Kasım’da, savcıların ABD tarihindeki en büyük finansal dolandırıcılıklardan biri olarak adlandırdıkları FTX’in 2022’deki çöküşünden kaynaklanan yedi dolandırıcılık ve komplo suçundan suçlu buldu.

Bankman-Fried’ın pişmanlık göstermediğini söyleyen Kaplan, “Bunun yanlış olduğunu biliyordu, suç olduğunu biliyordu. Yakalanma olasılığı konusunda çok kötü bir bahis oynadığı için pişmanlık duyuyor. Ama hakkı olduğu üzere hiçbir şeyi kabul etmeyecek.” ifadelerini kullandı.

Bankman-Fried, hakime 20 dakika boyunca yaptığı açıklamalarda FTX müşterilerinin zarar gördüğünü kabul etti ve eski FTX meslektaşlarından özür diledi, ancak suç işlediğini kabul etmedi.

Sam Bankman-Fried, 25 Yıl Hapis Cezası Aldı

Bu ceza, Bankman-Fried’in ultra zengin bir girişimci ve önemli bir siyasi bağışçıdan, ABD makamlarının kripto para piyasalarındaki suiistimallere karşı yürüttüğü mücadelede bugüne kadarki en büyük ödüle dönüşmesinin doruk noktası oldu.

Kaplan, FTX müşterilerinin 8 milyar dolar, FTX’in öz sermaye yatırımcılarının 1,7 milyar dolar ve Bankman-Fried’in kurduğu Alameda Research hedge fonuna kredi verenlerin 1.3 milyar dolar kaybettiğini tespit etti. 

Kaplan, 11 milyar dolarlık bir el koyma kararı verdi ve hükümete el konulan varlıklarla mağdurlara geri ödeme yapma yetkisi verdi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters