Borsa Haberleri

Sam Altman: OpenAI’ın New York Times’a İhtiyacı Yok

January 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Sam Altman: OpenAI’ın New York Times’a İhtiyacı Yok

OpenAI’ın meşhur CEO’su Sam Altman, New York Times’ın (NYT) OpenAI’a açtığı dava karşısında “şaşırdığını” belirterek, yapay zekâ modellerinin haber yayıncısının verileri üzerinde eğitim almasına gerek olmadığını söyledi.

Söz konusu davayı tuhaf olarak nitelendiren Altman, OpenAI’ın dava haberi çıkmadan önce NYT ile “verimli görüşmelerde” bulunduğunu söyledi. Altman’a göre OpenAI, şirketin popüler yapay zekâ sohbet robotu ChatGPT’de “içeriklerinin görüntülenmesi için yüklü miktarda para” ödemeye hazırdı.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu (WEF) zirvesinde konuşan Altman, “New York Times’ın bize dava açtığını okuyan herkes kadar biz de şaşırdık. Bu biraz tuhaf bir şeydi.” dedi.

NYT davasından o kadar da endişeli olmadığını belirten OpenAI lideri, New York Times ile çözüme varmanın OpenAI için ana öncelik olmadığını da ekledi.

New York Times ile yapay zekâ eğitimine açığız ancak önceliğimiz bu değil. Aslında onların verileri üzerinde eğitim yapmamıza gerek yok. Bunun insanların anlamadığı bir şey olduğunu düşünüyorum. Belirli bir eğitim kaynağı bizim için ibreyi o kadar fazla hareket ettirmiyor.

New York Times, geçen yılın sonunda hem OpenAI’a hem de şirketin yatırımcısı Microsoft’a (MSFT) dava açmış ve şirketleri, makalelerinin yapay zekâ modelleri için eğitim verileri olarak kullanılması yoluyla telif hakkı ihlali iddiasıyla suçlamıştı.

NYT, Microsoft ve OpenAI’ı “The Times’ın benzersiz değerli eserlerinin yasa dışı kopyalanması ve kullanılmasıyla” ilgili “milyarlarca dolarlık yasal ve fiili zararlardan” sorumlu tutmayı amaçlıyor.

Davada NYT, ChatGPT’nin NYT makalelerinin neredeyse aynı versiyonlarını yayınladığı örnekleri gösterdi. OpenAI, NYT’nin iddialarına itiraz etti.

Söz konusu dava, daha fazla medya yayıncısının benzer iddialarla OpenAI’ın peşine düşebileceği endişelerini ateşledi. Diğer yayın organları, mahkemede tartışmak yerine kendi içeriklerini lisanslamak için şirketle ortaklık kurmayı planlıyor. 

Sam Altman: OpenAI’ın New York Times’a İhtiyacı Yok

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC