Borsa Haberleri

Sam Altman Destekli Oklo’nun Halka Arzı Nasıl Geçti?

May 16, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Sam Altman Destekli Oklo’nun Halka Arzı Nasıl Geçti?

OpenAI CEO’su Sam Altman destekli gelişmiş nükleer sistemler geliştiricisi Oklo (OKLO), geçtiğimiz hafta halka arz oldu. 

Altman’ın yanı sıra, seri anlaşma yapıcı unvanına sahip Michael Klein tarafından desteklenen özel amaçlı bir satın alma şirketi anlaşması (SPAC) ile New York’ta listelenmeye başlayan Oklo’nun hisseleri, ilk gününde ekside seyretti. 

Oklo, AltC Acquisition ile yapılan ve birleşik şirkete 306 milyon dolardan fazla gelir sağlayan bir anlaşmayı tamamladıktan sonra, “OKLO” sembolüyle New York Borsası’ndaki ilk işlem gününde 54% düşüşle 8,45 dolara geriledi. 

Şirket, bugün piyasa öncesi işlemlerde ise 2% yükseldi.

Oklo’nun SPAC anlaşması temmuz ayında duyurulmuş ve o dönemde şirkete yaklaşık 850 milyon dolar değer biçilmişti. Bunun üzerine perakende yatırımcılar hisseye akın ederek, cuma günkü ilk çıkışa kadar 75%’lik bir ralliyi körükledi ve hisseler SPAC’ın teklif ettiği 10 doların üzerinde kaldı. 

Ancak ilk rallinin ardından hissenin düşüşü şirketin değerini yaklaşık 718 milyon dolara düşürdü ve Donald Trump’ın sosyal medya girişimini de içeren bir grup olarak yılın en iyi performans gösteren SPAC’lerine katılma yarışında geride bıraktı. 

☢️ Oklo Ne Yapıyor?

Oklo, yeni reaktör teknolojileri peşinde koşan şirketler dalgasının bir parçası. Günümüzde yaygın olarak kullanılan büyük, geleneksel nükleer santraller tipik olarak yüz binlerce eve yetecek yaklaşık 1.000 megavat kapasiteye sahip. Oklo ise çok daha küçük, sadece 15 megavatlık bir reaktör geliştiriyor. Sistemlerini uzak sondaj sahalarında kullanmak üzere petrol şirketleriyle görüşüyor ve Ohio’daki bir sanayi bölgesine reaktör kurma planları yapıyor.

Oklo’nun Kurucu Ortağı ve CEO’syJacob DeWitte bir röportajda, “300 milyon dolar bizi oldukça ileriye götürüyor. Yakıt geri dönüşümü ve bunun gibi altyapı perspektifinden takip edebileceğimiz çok yeni, yüksek katma değerli şeyler dışında, öz sermaye perspektifinden piyasaya geri dönme ihtiyacı görmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yapay zekâ ve diğer bilgi işlem alanlarındaki artış, enerjiye aç veri merkezlerinde bir patlama yaratıyor ve bu da on yıllardır ilk kez elektrik talebinin artmasına yardımcı oluyor. OpenAI’dan Altman ve Oklo yöneticileri, küçük nükleer santraller ve veri merkezlerinin ideal bir eşleşme olduğunu düşünüyor.

Ancak Oklo reaktörünü çalışır hale getirmek zorlu bir yol olacak. Şirket, Aurora reaktörünü önümüzdeki on yıl içinde hizmete almayı beklediğini söyledi ancak hâlâ ABD Nükleer Düzenleme Komisyonu’ndan onay alması gerekiyor.

DeWitte, “Tesisin bir parçası olarak yatırım yapacağımız ve tesisi inşa edeceğimiz bazı ekipmanlar için daha ağır sermaye harcamalarına geçmeden önce önümüzdeki birkaç yıl boyunca önümüzde düzenleyici çalışmalar var.” dedi.

Sam Altman Destekli Oklo’nun Halka Arzı Nasıl Geçti?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: BNN Bloomberg