Borsa Haberleri

Salesforce’dan Doktorlar için Yapay Zekâ Araçları

Mart 7, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Salesforce’dan Doktorlar için Yapay Zekâ Araçları

Salesforce (CRM) sağlık çalışanlarının ağır idari iş yüklerini azaltmaya yardımcı olabilecek yeni veri ve yapay zekâ çözümlerini tanıttı.  

Şirket açıklamasına göre, ilk araç Einstein Copilot: Health Actions olarak adlandırılıyor ve doktorların randevu almasına, hasta bilgilerini özetlemesine ve yapay zekâyı konuşma diliyle yönlendirerek sevk göndermesine olanak tanıyacak.

Salesforce’un ikinci aracı ise, kuruluşların anketler gibi sağlık değerlendirmelerini manuel olarak yazmak veya kodlamak zorunda kalmadan dijitalleştirmelerine olanak tanıyan bir araç olan Assessment Generation.

Her iki uygulama da sağlık kuruluşlarının sigorta talep sistemleri ve elektronik sağlık kayıtları gibi farklı kaynaklardan medikal verileri tek bir yerde toplamak için kullanabilecekleri şirketin Einstein 1 Platformu üzerine inşa edildi. 

Evrak doldurmak gibi yoğun iş gerektirek idari görevler sağlık çalışanları için büyük bir sorun. Athenahealth’in yakın zamanda yaptığı bir ankete göre, bu durum doktorlar arasında tükenmişliğin önde gelen nedenlerinden biri. Ankete göre, doktorların 90%’ından fazlası “düzenli olarak” tükenmiş hissettiklerini bildirirken, doktorların 64%’ü idari gerekliliklerden bunaldıklarını belirtiyor. 

Sağlık verilerinin birçok farklı veri tabanı ve formatta depolanması, klinisyenlerin gerekli bilgileri bulmasını zorlaştırıp zaman alıcı hale getirdiğinden, iş yükü genellikle daha da artıyor. 

Sonuç olarak, sağlık sistemlerindeki verilerin birleştirilmesi, bulut tabanlı müşteri ilişkileri yönetimi araçları sunan Google (GOOGL), Amazon Web Services (AMZN) ve Salesforce gibi teknoloji şirketleri için büyüyen bir fırsat.

Salesforce, doktorların Einstein Copilot: Health Actions’ı kullanarak hastaların ilaçları, klinik hizmet talepleri, tanıları ve testleri gibi ayrıntıları içeren bir hasta özeti oluşturabileceğini söyledi. Yapay zekâ ile bir özet oluşturarak, doktorların artık tüm bu bileşenleri bağımsız olarak aramak için zaman harcamasına gerek kalmayacak.  

Salesforce, Assessment Generation aracının bu yaz genel kullanıma sunulacağını ve Einstein Copilot: Health Actions’ın yıl sonunda kullanıma hazır olacağını söyledi. Şirket, tüm Einstein Copilot özelliklerinin ve işlevlerinin de bu yaz itibariyle HIPAA düzenlemeleriyle uyumlu olmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti