Salesforce, Yılın Geri Kalanı İçin Tahminleri Yükseltti

June 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Salesforce, Yılın Geri Kalanı İçin Tahminleri Yükseltti

Salesforce; geçtiğimiz çeyrek için açıkladığı bilançosunda, yılın geri kalanı için tahminlerini yükseltirken, müşterilerinin büyük anlaşmalardan çekilmeleri sebebiyle baskı hissettiğini açıkladı.

Salesforce, Yılın Geri Kalanı İçin Tahminleri Yükseltti

Kaliforniya merkezli bulut tabanlı yazılım şirketi, 2024 mali yılına ait ilk çeyrek sonuçlarına göre, gelirini 8,25 milyar dolar ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %11 büyüttü.

  • Salesforce’un hisse başı kârı da yıldan yıla %72 artarak 1,69 dolar oldu.

Şirketin sermaye harcamaları 243 milyon dolar olurken, hem bir önceki yıla kıyasla %36 artış gösterdi hem de 205 milyon dolarlık analist tahminlerini de aşmayı başardı.

  • Ancak şirketin özellikle profesyonel müşteri talebinde düşüş yaşandı.

COO Brian Millham, müşterilerin anlaşmalara dikkatle yanaştığını ve bu durumun satış operasyonlarını yavaşlattığını söyledi. Salesforce, anlaşma ve satış süreçlerini otomatize etmenin bir yolunu aradığını belirtti.

Yapay zekâ furyasına yazılım devi de adımını attı. Şirketin tanıttığı Einstein GPT isimli üretken yapay zekâ, çalışanların ve müşteri temsilcilerinin satış yaparken daha verimli çalışmalarını sağlıyor.

Salesforce, Yılın Geri Kalanı İçin Tahminleri Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu analist notu hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Salesforce Earnings Release