Borsa Haberleri

Salesforce Kârını Artırırken İşe Alımları Azaltıyor

June 1, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Salesforce Kârını Artırırken İşe Alımları Azaltıyor

Salesforce (CRM) hisseleri, kurumsal yazılım üreticisinin analistlerin beklentilerini aşan çeyrek bilançosunu açıkladıktan sonra salı günü piyasa sonrası işlemlerde 8% artış gösterdi.

Bir açıklamaya göre, Salesforce’un geliri, 30 Nisan’da sona eren çeyrekte yıllık bazda 24% arttı. Fakat şirketin net geliri 94% düşüşle 28 milyon dolara geriledi. Şirket, böylelikle ilk çeyrekte yatırımlardan daha düşük kazanç elde etti. Ayrıca şirketin satış ve pazarlama giderleri de arttı.

Salesforce, Service Cloud’dan müşteri hizmetleri sorgularını işlemek için elde edilen gelirin yaklaşık 17% artışla 1,76 milyar dolara ulaştığını söyledi. 

Salesforce, bu çeyrekte Slack için, Sales Cloud, Service Cloud ve Marketing Cloud entegrasyonlarının beta olarak başlatmayı planlıyor. Salesforce, Slack’i temmuz ayında 27,1 milyar dolara satın almıştı. Şirket ayrıca bu çeyrekte yüz yüze etkinlikler düzenlemek için Safety Cloud’un lansmanını duyurdu. 

Salesforce, nokta-com çılgınlığının ortasında 1999 yılında kurulmuş bir şirket olmasına rağmen yasal adı olan Salesforce.com’u Salesforce Inc. olarak da değiştirdi. “dot-com” balonunun patlaması Salesforce’u neredeyse sona erdirecekti, şirket bu durumdan dolayı isim değişikliği kararı aldı.

Mart ayının başlarında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Salesforce, bayiler ve diğer kanallar aracılığıyla Rusya’da biriktirdiği müşterilerle ilişkilerine son vermeye de başladı. Buna rağmen, Salesforce, düzeltilmiş bir temelde hisse başına 1,01 ile 1,02 dolar arasında mali ikinci çeyrek kazancı ve 7,69 milyar ile 7,70 milyar dolar arasında gelir kaydetmeyi başardı.

Salesforce, 2023 mali yılının tamamı için gelir tahminini düşürürken kâr görünümünü de yükseltti. Şimdi düzeltilmiş kazançlarda hisse başına 4,74 ila 4,76 dolar gelir elde etmeyi hedefliyor. Refinitiv’in anketine katılan analistler ise hisse başına düzeltilmiş 4,65 dolar ve 32,06 milyar dolar gelir bekliyorlardı.

Salesforce bu ayın başlarında bu çeyrekte artan harcama ve giderlerini azaltmak için işe alımları yavaşlattı. Şirket bu noktada başka bir büyük satın alma işlemi de yapmak istemiyor.

Sonuç olarak, Salesforce hissesi borsa sonrası hareketine rağmen, yılın başından bu yana yaklaşık 36% daha düşük hareket ederken, S&P 500 endeksine göre aynı dönemde 13% düşüş kaydetti.

Salesforce Kârını Artırırken İşe Alımları Azaltıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı