Borsa Haberleri

Salesforce Beklentileri Aştı, Temettü Açıkladı

Şubat 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Salesforce Beklentileri Aştı, Temettü Açıkladı

Yazılım devi Salesforce (CRM), geçtiğimiz yılın son çeyreğinde analist beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. Öte yandan şirketin ilk temettüsünün yanı sıra hisse geri alımlarını artıracağı açıklaması, zayıf ilk çeyrek tahminlerini dengeledi. 

2023’ün dördüncü çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda 10,8% artırarak 9,29 milyar dolara taşıyan şirket, böylece 9,22 milyar dolarlık beklentiyi aştı. Şirketin profesyonel hizmetler geliri ise 9% geriledi. 

Bir önceki yılın son çeyreğinde 98 milyon dolar zarar açıklayan şirket, geçen yılın aynı döneminde ise 1,45 milyar dolar veya hisse başına 1,47 dolar kâr elde etti. Ayrıca 2,29 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kâr da 2,26 dolarlık konsensüsün üzerinde geldi. 

🤝 Salesforce CFO’su Amy Weaver, analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde komisyonu yazılımı startup’ı Spiff’i açıklanmayan şartlar karşılığında satın alacağını ve ürünlerini Amazon (AMZN) Web Services Marketplace’de satmaya başlayacağını söyledi.

İleriye dönük olarak Salesforce, içinde bulunduğumuz çeyrek için 9,12 milyar ile 9,17 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,37 ila 2,39 dolar aralığında düzeltilmiş kâr öngörüyor. Analistler, 9,15 milyar dolar gelirle hisse başına 2,20 dolar düzeltilmiş kâr tahmin ediyordu.

2025 mali yılı için ise Salesforce, hisse başına 9,68 ile 9,76 dolar aralığında düzeltilmiş kâr ve 37,7 milyar ile 38 milyar dolar aralığında gelir öngördüğünü söyledi. 

Weaver, tüm yıla ilişkin beklentilerin döviz baskısı ve profesyonel hizmetlerde devam eden zayıflığı dikkate aldığını söyledi. Ayrıca, ilk kez 2023 mali yılında ortaya çıkan daha ölçülü bir satın alma ortamını yansıttığını belirtti. 

Öte yandan Salesforce, 14 Mart itibariyle hissedarlarına 11 Nisan’da ödenecek hisse başına 0,40 dolarlık ilk temettüsünü açıkladı. Şirket ayrıca hisse geri alım programını 10 milyar dolar artırarak toplam 30 milyar dolara çıkardı.

Raymond James analistlerinden Brian Peterson, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı değerlendirmede, “Büyümenin sürekliliğinin yatırımcılar için önemli bir tartışma konusu olmaya devam ettiğinin farkındayız ancak Salesforce’un son iki yılda attığı önemli hissedar dostu adımları da göz ardı etmemeliyiz.” ifadelerini kullandı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Salesforce

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti