Borsa Haberleri

Salesforce Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

Ağustos 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Salesforce Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

Bulut yazılım şirketi Salesforce (CRM), ikinci çeyrekte Wall Street’i şaşırtan rakamlar açıkladı. Şirket ayrıca yıl sonu için iddialı beklentiler sundu. Hisseler de bu olumlu görünümden faydalanarak dün 1,45% yükseldi. Hisse, bugün açılış öncesinde de 5% ralli yaptı. 

Önce rakamlar: Şirket ikinci çeyrekte 8,60 milyar dolar gelir elde ederek analistlerin 8,53 milyar dolarlık beklentilerini aştı. Aynı dönemde hisse başına kâr (EPS) da 1,90 dolarlık tahminlerin üzerinde, 2,12 dolar oldu. 

Salesforce’un mali ikinci çeyrek net kârı bir önceki yılın aynı dönemindeki 68 milyon dolardan 1,27 milyar dolara yükseldi. 

CFO Amy Weaver analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, belirsiz bir ekonominin Salesforce’un büyümesi üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini söyledi. Weaver, şirketin çeyrek dönem boyunca ABD’de ve teknoloji, perakende ve tüketim malları gibi çeşitli sektörlerde zayıflıkla karşılaştığını söyledi.

Yine de şirket beş ürün kategorisinin tamamında büyüme gördü ve “Müşterilerimizi yeni yapay zekâ çağına taşıyoruz.” diyen CEO Marc Benioff, yapay zekâ sayesinde bu büyümenin devam edeceğini söyledi.

Salesforce Beklentileri Aştı, Hisse Yükseldi

Salesforce’un güçlü bilançosunun yanı sıra öngörüleri de oldukça olumlu. Şirket 2023’te, 34,7 milyar ile 34,8 milyar dolar aralığında gelirle hisse başına 8,04 ile 8,06 dolar aralığında düzeltilmiş kâr kazanmayı öngörüyor. Bu da 11%’lik bir gelir artışı anlamına geliyor. 

Analistler, şirketin hisse başına 7,45 dolar kâr ve 34,65 milyar dolar gelirlik bir öngörü açıklamasını bekliyordu. 

Salesforce hisseleri bu yıl şimdiye kadar 62% yükselirken, S&P 500 endeksi aynı dönemde yaklaşık 18% değer kazandı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti