Borsa Yorumları

Sağlık Sektörüne Yatırımın Tam Zamanı – Harris Financial Group

April 25, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Sağlık Sektörüne Yatırımın Tam Zamanı – Harris Financial Group

Harris Financial Group yönetici ortağı Jamie Cox’a göre mevcut piyasa karmaşasında yatırımcılar sağlık sektörünü göz ardı etmemeli. 

Son haftalarda yatırımcılar, Fed’in faiz oranlarını umdukları kadar erken veya fazla indirmeyeceği görüşüyle giderek temkinli davranıyor ve bu da piyasalarda bir durgunluğa işaret ediyor.

Cox, yatırımcıların bu ortamda iyi şirketleri düşük fiyatlardan alabileceğini, diğerlerinin ise sebepsiz yere satılabileceğini söyledi. Cox, sektör yapay zekâ ve kilo kaybı ilaç patlamasının rüzgârını arkasına aldığı için özellikle sağlık hizmetleriyle, daha spesifik olarak da ilaç sektörüyle ilgileniyor.

Cox “Sağlık sektörünün kazandığı para miktarı yatırımcılar tarafından tamamen göz ardı ediliyor. Biz de bu alanda giderek daha fazla pozisyon alıyoruz.” diyor.

Bazı hisselerin performansının faiz oranlarının seyrine bağlı olduğu düşünülürken, Cox sağlık hizmetlerini bu hikayeyle büyük ölçüde ilgisi olmayan bir yatırım olarak çerçeveliyor. Cox’a göre bu durum, mevcut düşüş trendini bu isimleri yakalamak için iyi bir zaman haline getirebilir:

Faiz oranlarıyla ilgili konuşmalar paranın kazanıldığı yer değil. Kısa vadeli gidiş gelişlerin gürültüsü, insanlar gelişigüzel satış yaparken size yüksek kaliteli şirketleri satın almak için iyi bir fırsat veriyor.

Cox, rekorlar kıran zayıflama ilaçları göz önüne alındığında, ilaç sektörünün şu anda özellikle güçlü bir alan olduğunu söyledi. Cox, sektörün ilaç dağıtım inovasyonunda büyük sıçramaların yaşandığı 1990’lı yıllara benzer bir döneme girebileceğini de sözlerine ekledi.

Özellikle Novo Nordisk (NVO) ve Novartis’i (NVS) iyi yatırım fikirleri olarak adlandıran Cox, Pfizer’ı (PFE) ise o kadar beğenmediğini söyledi.

Seçtiği her iki şirketin ABD’de listelenen hisseleri bu yıl ilginç hareketler sergiledi. Demark merkezli Novo, bu ay 2%’den fazla değer kaybetti ancak 2024 genelinde hâlâ 20%’nin üzerinde yükselişte. Novartis de nisan ayında yaklaşık 1% değer kaybederken, İsviçreli şirket 2024’te şimdiye kadar 5%’ten fazla gerileyerek genel piyasanın altında performans gösterdi.

Ancak analistlerin hedef fiyatları, her iki isme yönelik iyimserliği yansıtıyor. Novo’yu izleyen analistler, ortalama olarak hisseyi “AL” olarak değerlendiriyor ve konsensüs hedef fiyatı, hissede 8%’lik bir artışa işaret ediyor. Öte yandan ortalamada analistler Novartis için “TUT” notuna sahip olsa da, hisse için belirlenen konsensüs hedef fiyat 14%’ün üzerinde bir toparlanmayı yansıtıyor.

Öte yandan Cox’un beğenmediği bir isim olarak Pfizer, bu yıl diğer ikisinden daha kötü bir performans gösterdi: Hisse bu ay 5%’ten fazla, 2024 başından bu yana ise 9% değer kaybetti. 

Ancak Wall Street Pfizer için de ileride bir toparlanma görüyor. Ortalama bir analist, hisselerin önümüzdeki yıl neredeyse 19% artacağını öngörüyor ve Pfizer’ı “TUT” olarak değerlendiriyor. 

Sağlık Sektörüne Yatırımın Tam Zamanı - Harris Financial Group

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC