Bültenler

Sabancı Holding, Philip Morris Türkiye’deki Hisselerini Devrediyor

October 11, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Sabancı Holding, Philip Morris Türkiye’deki Hisselerini Devrediyor

Sabancı Holding (BİST:SAHOL); Philip Morris Products (NYSE:PM) ile birlikte sahibi olduğu; Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PHILSA) paylarını devredeceğini KAP’a bildirdi.

Sabancı Holding tarafından 6 Ekim Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre; PHILSA sermayesinin %25’ine denk gelen ve Sabancı Holding’in sahibi olduğu paylar ile Philip Morissa Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş. (PMSA) sermayesinin %24,75’ine denk gelen payların tamamını; 2 milyar 887 milyon TL bedelle PM ve iştiraklerine satacağı belirtildi.

Bu amaç doğrultusunda Rekabet Kurumu’na başvuru yapan Sabancı Holding, alınacak onay sonrasında; koşulların da yerine getirilmesi ile birlikte pay alım-satım sözleşmesini imzalayarak kapanış işlemlerini gerçekleştirecek.

Rekabet Kurumu’nun onaylamasının ardından, pay devir işlemlerinin 2021 yılı son çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Ayrıca 2021 mali yılının sona ermesi ile birlikte birtakım düzeltmeler sonrası nihai devir bedeli kamuoyuna duyurulacak.

🏃 Bir Adım Gerisi

  • Philip Morris, Türkiye pazarına ilk defa 1984 yılında girmişti ve bu süreçte PM ürünlerini Tekel ithal ediyordu. Ancak 1991 yılında Philip Morris’in %75 ve Sabancı Holding’in %25 ortaklığıyla kurulan PHILSA; 1994 yılında dağıtım haklarını almıştı. 
  • Şu an 1200 çalışanı ile 250 çeşit ürün üreten PHILSA, Philip Morris’in Türkiye’deki ilk fabrikası olarak 1992 yılında İzmir’de kurulmuştu.

👀 Nasıl Etkiledi?

Devir haberlerinin ardından Borsa İstanbul’da Sabancı Holding (SAHOL) hisseleri, haftanın son işlem gününü %0,20 yükseliş ile 9,88 TL’den kapatırken, NYSE’de Philip Morris International (PM) hisseleri Cuma gününü, %-0,31 düşüş ile 95,35 dolardan kapattı. 

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı