Borsa Haberleri

Rosenblatt Analistlerine Göre İkinci Yarıyıl İçin En İyi Yapay Zekâ Hisseleri

Rosenblatt Analistlerine Göre İkinci Yarıyıl İçin En İyi Yapay Zekâ Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Yapay zekâ rüzgarı, 2023 yılına damga vurup piyasanın birçok segmentine yayılsa da 2024’te de bu eğilim devam edecek gibi görünüyor. Bu rüzgara sırtını veren birçok hisse kazançlarını artırmaya devam etti. Örneğin; Nvidia (NVDA) 154%, Super Micro Computer (SMCI) ise 212% artış gösterdi.

Yapay zekânın herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermemesi nedeniyle; Rosenblatt analistleri, yılın ikinci yarısına ilişkin yapay zekâ rüzgarından yararlanacak favori hisselerini şöyle listeledi:

  • Advanced Micro Devices (AMD)
  • Apple (AAPL)
  • Autodesk (ADSK)
  • Crowdstrike (CRWD)
  • Five9 (FIVN)
  • Micron Technology (MU)

Rosenblatt, yayınladığı listede favori olarak AMD’yi ön plana çıkarıyor. Analistlerin şirkete yönelik 250 dolarlık hedef fiyatı, güncel fiyatına kıyasla yaklaşık 57% artışa işaret ediyor. 

Analist Hans Mosesmann, hisse senedini satın alma nedenleri arasında güçlü bir merkezi işlem birimi hattı ve potansiyel hızlandırıcı payı kazanımlarını gösterdi.

Mosesmann yayınladığı bir notta; “AMD’nin Nvidia’dan daha iyi olduğunu öne sürmemize gerek yok. Nvidia yapay zekâ yarışında bambaşka bir seviyede. Bu yüzden AMD’nin, tüm bu ortamda mütevazı bir pay yakalayabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Analistin ön plana çıkardığı bir diğer hisse de Micron Technology oldu. Micron’un hisseleri bu yıl 58% artış gösterdi. Wall Street analistleri, yapay zekânın bellek talebini artırmasıyla şirketin daha güçlü bir görünüm elde edeceğini düşünüyor.

Bir başka analist Barton Crockett de Apple’ın ikinci yarıda takip edilecek bir hisse senedi olduğunu vurguladı. Bu ayın başlarında şirket, uzun zamandır beklenen yapay zekâ vizyonunu açıkladı. Crockett, şirketin güçlü gizlilik yeteneklerini tüketicilerin yapay zekâda aradığı önemli bir özellik olarak görüyor.

Analist “Apple’ın yaklaşımı aynı zamanda onu hiper ölçekleyicilerin neden olduğu maliyet baskılarından da koruyor gibi görünüyor. Böylece Apple’ın 2024’te artarak 40 milyar dolara yaklaşacak gibi görünen yatırımlarından faydalanmasını sağlıyor.” ifadelerini kullandı. 

Yapay zekâ yeteneklerine sahip yeni iPhone’un da 2026 mali yılında potansiyel olarak önemli bir büyüme sağlamasını bekliyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC