Borsa Haberleri

Roku Bilanço Özeti: Olumsuz Beklentiler

Kasım 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Roku Bilanço Özeti: Olumsuz Beklentiler

●    Reklam gelirlerinin azalması nedeniyle Wall Street tahminlerinin altında kalan bir tatil çeyreği gelir tahmini açıklayan yayın platformu Roku’nun (ROKU) hisseleri, çarşamba günü kapanış sonrası piyasada 20%’den fazla değer kaybetti.

● Ukrayna’daki savaştan ve ABD-Çin geriliminden kaynaklanan rekor düzeydeki yüksek enflasyon ve küresel jeopolitik belirsizlik, şirketlerin pazarlama bütçelerini kısmalarına ve sonucunda da dijital reklamcıların sorun yaşamasına neden oluyor.

●    Google-Alphabet (GOOGL) ve Snap (SNAP) de dahil olmak üzere sektörün önde gelen aktörleri, son haftalarda teknoloji hisselerinin değer kaybetmesine yol açacak şekilde reklam harcamalarında azalma yaşandığını dile getirmişlerdi.

Roku CEO’su Anthony Wood yatırımcılara gönderdiği bir yazıda şu ifadeleri kullandı: “Tatil sezonuna girerken, makro ortamın, isteğe bağlı tüketim harcamalarını daha fazla baskı altına almasını ve özellikle TV yayın pazarında reklam bütçelerinin düşürülmesini bekliyoruz. Bu koşulların geçici olacağını öngörmemize rağmen ne zaman istikrara kavuşacağını veya olumlu yönde değişeceğini tahmin etmek zor.”

Roku, geçen yılki 1,3 milyon net abone artışına kıyasla üçüncü çeyrekte 2,3 milyon “aktif hesap” daha kazandı. Bu arada Netflix, bu çeyrekte dünya genelinde 2,4 milyon yeni abone buldu.

● Third Bridge Analisti Jamie Lumle, “Roku’nun büyümesi resesyon ortamı yüzünden kesintiye uğrayacak çünkü reklam bütçelerinin tamamında kesintiler yapılırken aynı zamanda TV reklam bütçeleri de dijitale geçiş yapmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti