Borsa Haberleri

Roku Bilanço Özeti: Olumsuz Beklentiler

November 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Roku Bilanço Özeti: Olumsuz Beklentiler

●    Reklam gelirlerinin azalması nedeniyle Wall Street tahminlerinin altında kalan bir tatil çeyreği gelir tahmini açıklayan yayın platformu Roku’nun (ROKU) hisseleri, çarşamba günü kapanış sonrası piyasada 20%’den fazla değer kaybetti.

● Ukrayna’daki savaştan ve ABD-Çin geriliminden kaynaklanan rekor düzeydeki yüksek enflasyon ve küresel jeopolitik belirsizlik, şirketlerin pazarlama bütçelerini kısmalarına ve sonucunda da dijital reklamcıların sorun yaşamasına neden oluyor.

●    Google-Alphabet (GOOGL) ve Snap (SNAP) de dahil olmak üzere sektörün önde gelen aktörleri, son haftalarda teknoloji hisselerinin değer kaybetmesine yol açacak şekilde reklam harcamalarında azalma yaşandığını dile getirmişlerdi.

Roku CEO’su Anthony Wood yatırımcılara gönderdiği bir yazıda şu ifadeleri kullandı: “Tatil sezonuna girerken, makro ortamın, isteğe bağlı tüketim harcamalarını daha fazla baskı altına almasını ve özellikle TV yayın pazarında reklam bütçelerinin düşürülmesini bekliyoruz. Bu koşulların geçici olacağını öngörmemize rağmen ne zaman istikrara kavuşacağını veya olumlu yönde değişeceğini tahmin etmek zor.”

Roku, geçen yılki 1,3 milyon net abone artışına kıyasla üçüncü çeyrekte 2,3 milyon “aktif hesap” daha kazandı. Bu arada Netflix, bu çeyrekte dünya genelinde 2,4 milyon yeni abone buldu.

● Third Bridge Analisti Jamie Lumle, “Roku’nun büyümesi resesyon ortamı yüzünden kesintiye uğrayacak çünkü reklam bütçelerinin tamamında kesintiler yapılırken aynı zamanda TV reklam bütçeleri de dijitale geçiş yapmaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

Roku Bilanço Özeti: Olumsuz Beklentiler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters