Borsa Haberleri

Robot Startup’ı FigureAI, Teknoloji Devlerinin Desteğiyle 2,6 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı

Robot Startup’ı FigureAI, Teknoloji Devlerinin Desteğiyle 2,6 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı
Google News Icon Takip Et

Tehlikeli ve sıkıcı işleri yapabilecek insansı robotlar üretmeyi hedefleyen bir startup olarak bilinen Figure AI, yapay zekâ alanındaki en büyük isimlerden büyük bir güven oyu aldı.

Şirket, yaptığı açıklamada aralarında Amazon’un (AMZN) Jeff Bezos’u, Nvidia (NVDA) ve Microsoft’un (MSFT) da bulunduğu yatırımcılardan 2,6 milyar dolar değerleme üzerinden 675 milyon fon dolar topladığını duyurdu. 

2022 yılında kurulan Figure AI, insan gibi görünen ve hareket eden Figure 01 adlı genel amaçlı bir robotun sahibi. Şirket, robotlarının “işgücü sıkıntısının en şiddetli olduğu” üretim, nakliye ve lojistik, depolama ve perakende alanlarında kullanılmasını hedefliyor. 

Şirket geçen hafta Figure 01’i iş başında gösteren bir video yayınladı. Bir ipe bağlı olan robot, iki ayağı üzerinde yürüyor ve ellerini kullanarak plastik bir sandığı alıyor, birkaç adım atıyor ve ardından kutuyu bir taşıma bandına yerleştiriyor.

Figure’ün nihai hedefi Figure 01’in “günlük görevler için otonom bir araç” haline gelebilmesi. Şirket bu hedefe ulaşmak için daha sağlam yapay zekâ sistemleri geliştirmesi gerektiğini söylüyor.

Şirket, insansı robotları gerçeğe dönüştürmek için yarışan kalabalık bir sektörün parçası. Amazon destekli Agility Robotics, iki ayaklı Digit robotlarından yılda 10 bin adede kadar üretebilecek bir fabrika açmayı planlıyor. 

Öte yandan Tesla (TSLA) Optimus adında bir insansı robot üretmeye çalışırken, robotik şirketi Boston Dynamics (BSX) de farklı birkaç model üzerinde çalışıyor. 

Bir diğer büyük destek örneği olarak Norveçli insansı robot girişimi 1X Technologies de kısa süre önce OpenAI’ın desteğiyle 100 milyon dolar topladı.

🤖 38 Milyar Dolarlık Bir Pazar

Tabii bu pazar henüz emekleme aşamasında. Goldman Sachs analistleri, insansı robot pazarının 2035 yılına kadar 38 milyar dolara ulaşmasını bekliyor ve 2030 yılında 250 binden fazla robotun sevk edilebileceğini öngörüyor.

Robotik ve perakende teknolojileri üzerine araştırmalar yayınlayan STIQ’in kurucu ortağı ve baş analisti Tom Andersson, “Şu anda insansı robotlara yönelik yoğun ilginin olduğu bir dönemdeyiz ve bunun bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum.” diyor. 

Söz konusu yatırım anlaşmanın bir parçası olarak Figure ayrıca, “insansı robotlar için yeni nesil yapay zekâ modelleri geliştirmek” amacıyla ChatGPT üreticisi OpenAI ile de bir ortaklık kurduğunu söyledi. Figure, yapay zekâ altyapısı, eğitim ve depolama faaliyetleri için Microsoft’un Azure bulut hizmetlerini de kullanacağını söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC