Borsa Haberleri

Roblox, Zayıf Finansallar Karşısında Adeta Çakıldı

May 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Roblox, Zayıf Finansallar Karşısında Adeta Çakıldı

Roblox (RBLX) hisseleri, video oyun platformunun gelecek çeyrek için beklenenden zayıf bir rezervasyon beklentisi sunması ve 2024 yılının geri kalanı için tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi sonrasında 20%’den fazla değer kaybetti.

San Mateo, Kaliforniya merkezli Roblox, ikinci çeyrek rezervasyonlarının 870 milyon dolar ile 900 milyon dolar arasında olmasını bekliyor, bu da 902,5 milyon dolarlık analist tahminlerinin altında. İkinci çeyrek gelirinin ise 855 milyon dolar ile 880 milyon dolar arasında tahmin ediliyor. Bunun da 805,2 milyon dolarlık Wall Street tahminin üzerinde olduğu belirtilebilir.

Öte yandan şirket, 265 milyon dolar ile 267 milyon dolar arasında net zarar beklediğini açıkladı. Bu beklentinin 345,5 milyon dolar olan analist beklentisinden daha iyi olduğu söylenebilir.

Ayrıca şirket, yıl sonu rezervasyon tahminini düşürdü. Roblox, yakından izlenen metriğin 4 milyar dolar ile 4,1 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. Bu tahminin önceki 4,14 milyar dolar ile 4,28 milyar dolar arasındaki tahminden düşük olduğu söylenebilir.

Zayıf rezervasyon tahminlerine rağmen, Roblox yıl sonu gelir beklentisini yukarı revize etti. Buna göre şirket, yıl sonu gelirinin 3,45 milyar dolar ile 3,53 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. Analistler ise 3,36 milyar dolar gelir açıklanmasını bekliyordu.

İlk Çeyrek Sonuçları

Roblox, dördüncü çeyrekte hisse başına 0,43 dolar zarar bildirdi ve rezervasyonlar yıllık bazda 19,4% artışla 923,8 milyon dolara yükseldi. Analistler hisse başına 0,53 dolar zarar ve 892,8 milyon dolarlık rezervasyon bekliyordu.

İlk çeyreğe ilişkin gelirler 801,3 milyon dolar olarak gerçekleşerek 769,3 milyon dolarlık tahminin üzerinde açıklandı. 

Ortalama günlük aktif kullanıcılar ise yıllık 17% artarak dönemi 77,7 milyon oldu ve 77,29 milyonluk tahmini aştı. 

Oyuncular Roblox’a ilgi göstermeye devam etmiş görünüyor. İlk çeyrek boyunca aktif olunan saatler yıllık 15% artarak 16,7 milyara ulaşsa da 17,1 milyarlık tahminin altında kaldı.

Roblox, Zayıf Finansallar Karşısında Adeta Çakıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: SeekingAlpha