Bültenler

Robinhood’un Büyümesi Yeni Nesil Yatırımcıların Sadakatine Bağlı

August 10, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Robinhood’un Büyümesi Yeni Nesil Yatırımcıların Sadakatine Bağlı

Uzun vadeli ve fazla “oynanmadan” bekletilen yatırımlar, sosyal medyanın da etkisiyle bireysel yatırımcılar arasında popülerleşen finansal yatırım uygulaması Robinhood’un istikrarlı büyümesinde kritik rol oynuyor.


Robinhood.jpgRobinhood.jpg

Robinhood’un en büyük başarılarından biri, yeni nesil yatırımcıları hisse senedi yatırımı yapmaya teşvik etmesi olmuştu. Şimdilerde yeni görevi ise başarılı olanları sadık kalmaya ikna etmek.

Hisse senedi alım-satımını neredeyse bir oyun kadar kolay hale getiren ve kullanıcılardan büyük talep gören ABD merkezli yatırım aracı kurumu Robinhood, geçtiğimiz ay halka arz olarak NASDAQ’ta HOOD sembolü ile listelenmeye başlamıştı.


ROBINHOODIPO.pngROBINHOODIPO.png

Robinhood hisseleri halka arzının ilk gününde %8’lik bir düşüş yaşamıştı. Fakat bireysel yatırımcılar arasında sosyal medyanın da etkisiyle (meme-stock) bir anda popülerleşerek olağanüstü bir şekilde toparlayan HOOD, geçtiğimiz hafta bir günde %50 yükseldi. 

Fakat aracı kurumlar için en önemli paranın uzun vadeli sermaye olduğunu düşündüğümüzde, Robinhood’un istikrarlı ve uzun vadeli yatırımcıları kendine çekip çekemeyeceği, gelecekteki gelir artışı için kritik öneme sahip olacak.

Ancak müşteri, analist ve rakipler bu konuda Robinhood’un daha gidecek çok yolu olduğunu öngörüyor. Bunun sebebi aslında Robinhood’un başta ilgileri üzerine toplamasının arkasındaki sebeple aynı: Yatırımı oyunlaştırması. Akıllardaki bu bağlantıdan dolayı yatırımcılar Robinhood’da daha çok bir nevi hisselerle “oyun” oynarken, al-sat yapmadan beklettikleri daha büyük yatırımlarını başka yerlerde tuttuklarını belirtiyorlar.